or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Atlite Exit and Emergency RCS183LED Heavy-Duty Rectangular Emergency Exit Combination Light, LED Lamp, 120/277 V, White Powder Coated Hous
Atlite Exit and Emergency RCS183LED Heavy-Duty Rectangular Emergency Exit Combination Light, LED Lamp, 120/277 V, White Powder Coated Hous
SKU1478083
MFGR #RCS183LED
$/ea
Atlite Exit and Emergency Emergency Exit Combination Light, Heavy-Duty Rectangular, Series: RCS, 120/277 V, LED Lamp, 12 W Lamp, 3 Lamps, 3 Heads, White Light, Legend: Exit, Wall Mounting, Ni-Cd Battery Power Source, 20 ga Steel Housing Material, White Powder Coated Housing Finish, 14-5/8 in L x 2-3/8 in W x 16-3/8 in H Dimensions
Atlite Exit and Emergency Emergency Exit Combination Light, Heavy-Duty Rectangular, Series: RCS, 120/277 V, LED Lamp, 12 W Lamp, 3 Lamps, 3 Heads, White Light, Legend: Exit, Wall Mounting, Ni-Cd Battery Power Source, 20 ga Steel Housing Material, White Powder Coated Housing Finish, 14-5/8 in L x 2-3/8 in W x 16-3/8 in H Dimensions
Application Lighting ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number RCS183LED Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 8.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 3.81 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.50 in Height [Metric] 8.8900 cm Length 17.00 in Length [Metric] 43.1800 cm Standard NFPA 101 Compliant;NYC Code Compliant Sub Brand RCS - Steel Combo Type Exit and Emergency UNSPSC 39111707 UPC 11 08008357430 UPC 12 080083574308 Width 16.00 in Width [Metric] 40.6400 cm Stock Status NONSTOCK Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lighting Heavy-duty, 20-gauge steel housing Sign illuminated by a field replaceable, high brightness LED strip Capacity to run a maximum of three emergency lights Runs with two remote emergency light heads
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RCS183LED |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 8.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.81 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.50 in |
| Height [Metric] | 8.8900 cm |
| Length | 17.00 in |
| Length [Metric] | 43.1800 cm |
| Standard | NFPA 101 Compliant;NYC Code Compliant |
| Sub Brand | RCS - Steel Combo |
| Type | Exit and Emergency |
| UNSPSC | 39111707 |
| UPC 11 | 08008357430 |
| UPC 12 | 080083574308 |
| Width | 16.00 in |
| Width [Metric] | 40.6400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lighting |
| Heavy-duty, 20-gauge steel housing |
| Sign illuminated by a field replaceable, high brightness LED strip |
| Capacity to run a maximum of three emergency lights |
| Runs with two remote emergency light heads |