or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Commodity Pipe 816930 1/2 X 5-1/2 GALVANIZED NIPPLE
SKU816930
MFGR #1/2X5-1/2 GALV NIPPLE
Your Cost: $5.2998/c($529.98 / c)
List: 1/2 X 5-1/2 GALV COND NIPPLE Silver/Gray Color Made and Melted in the United States, Hot-Dip Galvanized OD and ID, RMC Recognized as as Equipment Grounding Conductor by the NEC Threaded
1/2 X 5-1/2 GALV COND NIPPLE Silver/Gray Color Made and Melted in the United States, Hot-Dip Galvanized OD and ID, RMC Recognized as as Equipment Grounding Conductor by the NEC Threaded
Application A nipple is a conduit 2 feet or less in length and used to connect enclosures, boxes, gutters, wireways, etc., together ARRA Compliant C Buy American Compliant Y Catalog Number 1/2X5-1/2 GALV NIPPLE Color Silver/Gray Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.3400 lb Gross Weight per Pack Metric 4.20 Gross Weight UOM Metric kg Height 5.50 in Height [Metric] 13.9700 cm Length 4.50 in Length [Metric] 11.4300 cm Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11022/ROH_Picoma_RoHS_2_5_15.pdf Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11022/ROH_Picoma_RoHS_2_5_15.pdf Standard UL 6, CSA C22.2 45, ANSI C 80.1 and Federal Specification WW-C-581 Sub Brand MAX-LOC Type Rigid Conduit Nipple UNSPSC 39131718 UPC 11 78669200414 UPC 12 786692004143 Width 4.50 in Width [Metric] 11.4300 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Commodity - Pipe Manufacturer Non-Specific Manufacturer Material Nylon Trade Size 0.5 in Flexibility No Outside Diameter 0.84 in
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | A nipple is a conduit 2 feet or less in length and used to connect enclosures, boxes, gutters, wireways, etc., together |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 1/2X5-1/2 GALV NIPPLE |
| Color | Silver/Gray |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.3400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.20 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 5.50 in |
| Height [Metric] | 13.9700 cm |
| Length | 4.50 in |
| Length [Metric] | 11.4300 cm |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11022/ROH_Picoma_RoHS_2_5_15.pdf |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11022/ROH_Picoma_RoHS_2_5_15.pdf |
| Standard | UL 6, CSA C22.2 45, ANSI C 80.1 and Federal Specification WW-C-581 |
| Sub Brand | MAX-LOC |
| Type | Rigid Conduit Nipple |
| UNSPSC | 39131718 |
| UPC 11 | 78669200414 |
| UPC 12 | 786692004143 |
| Width | 4.50 in |
| Width [Metric] | 11.4300 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Commodity - Pipe |
| Manufacturer | Non-Specific Manufacturer |
| Material | Nylon |
| Trade Size | 0.5 in |
| Flexibility | No |
| Outside Diameter | 0.84 in |