or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Coilhose Pneumatics
54736
Coilhose Pneumatics
54736
SKU54736
MFGR #3506
Your Cost: $0.7839/c($78.39 / c)
The Breeze Mini 3506 zinc plated hex screw hose clamp's diameter range is 7/16 in - 25/32 in.
The Breeze Mini 3506 zinc plated hex screw hose clamp's diameter range is 7/16 in - 25/32 in.
Application Small Diameter Applications such as Air & Fuel Lines Catalog Number 3506 Clip Type Streamlined Clamp Diameter 7/16 to 25/32 in;11 to 20 mm Finish Zinc Plated (Screw) Material 301 Stainless Steel (Band);Zinc Plated Steel (Screw) Maximum Clamp Diameter 25/32 in;20 mm Minimum Clamp Diameter 7/16 in;11 mm SAE Number 6 Screw Material Zinc Plated Size 7/16 to 25/32 in;11 to 20 mm Sub Brand Breeze Mini Torque Rating 15 in-lb Type Hose Clamp UPC 11 99241603506 UPC 12 99241603506 Width 5/16 in;7.9 mm Stock Status NONSTOCK Brand Coilhose Pneumatics
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| Application | Small Diameter Applications such as Air & Fuel Lines |
| Catalog Number | 3506 |
| Clip Type | Streamlined Clamp |
| Diameter | 7/16 to 25/32 in;11 to 20 mm |
| Finish | Zinc Plated (Screw) |
| Material | 301 Stainless Steel (Band);Zinc Plated Steel (Screw) |
| Maximum Clamp Diameter | 25/32 in;20 mm |
| Minimum Clamp Diameter | 7/16 in;11 mm |
| SAE Number | 6 |
| Screw Material | Zinc Plated |
| Size | 7/16 to 25/32 in;11 to 20 mm |
| Sub Brand | Breeze Mini |
| Torque Rating | 15 in-lb |
| Type | Hose Clamp |
| UPC 11 | 99241603506 |
| UPC 12 | 99241603506 |
| Width | 5/16 in;7.9 mm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Coilhose Pneumatics |