or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
CarolĀ® C4842A.41.10 2P/24 7/32TC FL/BRD SH CM 1000' RL Gray
Custom_Product_Images_Illustration
CarolĀ® C4842A.41.10 2P/24 7/32TC FL/BRD SH CM 1000' RL Gray
SKUPDW~3265669
MFGR #C4842A.41.10
Call For Price
Through its word-class manufacturing and engineering expertise, general cable offers a large spectrum of 600 V multi-conductor control and power cable constructions to meet your specific design requirements including our legacy brands of CVTCĀ® Variable frequency Drive (VFD) shielded cable, VNTCĀ® control and power cable, and FREPĀ® control UL Type TC-ER cable. Images shown for wire are for illustrative purposes only. Color shade and packaging/spooling may vary.
Through its word-class manufacturing and engineering expertise, general cable offers a large spectrum of 600 V multi-conductor control and power cable constructions to meet your specific design requirements including our legacy brands of CVTCĀ® Variable frequency Drive (VFD) shielded cable, VNTCĀ® control and power cable, and FREPĀ® control UL Type TC-ER cable. Images shown for wire are for illustrative purposes only. Color shade and packaging/spooling may vary.
ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number C4842A.41.10 Color Gray Conductor Type Fully Annealed Stranded Tinned Copper Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 47.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 21.68 Gross Weight UOM Metric kg Height 12.80 in Height [Metric] 32.5120 cm Insulation Material Polyethylene Jacket Color Gray Jacket Material PVC Length [Metric] 34.2900 cm Number Of Conductors 2 Outside Diameter 0.304 Resistance 25.7/2.3 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 2919CSA CMH Flame TestNEC Article 800 Type CM/CMHUL 70000 BTU Vertical Tray Flame TestcUL Listed Strands 7/32 Sub Brand Carol?Ā® Brand Temperature Rating -20 to 80 Type Type CM/CMH Foil/Braid Shielded Multi-Paired UNSPSC 26121641 UPC 11 07940705045 UPC 12 079407050451 Width 13.50 in Width [Metric] 34.2900 cm Stock Status NONSTOCK Brand CarolĀ® Manufacturer General Cable Technologies Conductor Size 24 AWG Length 13.50 in Voltage Rating 30 0.024 in THK nominal insulation 0.032 in THK nominal jacket 100% FlexfoilĀ® aluminum/polyester with 25% overlap, minimum, foil facing out shield 90% tinned copper braid Braid shield provides good flexibility Superior shielding where noise rejection is critical 25.7 conductor/2.3 shield Ohm/kft Assists system designers in meeting FCC docket 20789 demands 11.7 pF/ft capacitance between conductors, 21 pF/ft capacitance between one conductor and other conductors connected to shield Suitable for EIA RS-485 applications White, orange stripe orange, white stripe insulation color For low capacitance requirements Fully annealed stranded tinned copper per ASTM B-33 Premium grade, color coded polyethylene insulation Twisted pairs
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | C4842A.41.10 |
| Color | Gray |
| Conductor Type | Fully Annealed Stranded Tinned Copper |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 47.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 21.68 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 12.80 in |
| Height [Metric] | 32.5120 cm |
| Insulation Material | Polyethylene |
| Jacket Color | Gray |
| Jacket Material | PVC |
| Length [Metric] | 34.2900 cm |
| Number Of Conductors | 2 |
| Outside Diameter | 0.304 |
| Resistance | 25.7/2.3 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 2919CSA CMH Flame TestNEC Article 800 Type CM/CMHUL 70000 BTU Vertical Tray Flame TestcUL Listed |
| Strands | 7/32 |
| Sub Brand | Carol?Ā® Brand |
| Temperature Rating | -20 to 80 |
| Type | Type CM/CMH Foil/Braid Shielded Multi-Paired |
| UNSPSC | 26121641 |
| UPC 11 | 07940705045 |
| UPC 12 | 079407050451 |
| Width | 13.50 in |
| Width [Metric] | 34.2900 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | CarolĀ® |
| Manufacturer | General Cable Technologies |
| Conductor Size | 24 AWG |
| Length | 13.50 in |
| Voltage Rating | 30 |
| 0.024 in THK nominal insulation |
| 0.032 in THK nominal jacket |
| 100% FlexfoilĀ® aluminum/polyester with 25% overlap, minimum, foil facing out shield |
| 90% tinned copper braid |
| Braid shield provides good flexibility |
| Superior shielding where noise rejection is critical |
| 25.7 conductor/2.3 shield Ohm/kft |
| Assists system designers in meeting FCC docket 20789 demands |
| 11.7 pF/ft capacitance between conductors, 21 pF/ft capacitance between one conductor and other conductors connected to shield |
| Suitable for EIA RS-485 applications |
| White, orange stripe orange, white stripe insulation color |
| For low capacitance requirements |
| Fully annealed stranded tinned copper per ASTM B-33 |
| Premium grade, color coded polyethylene insulation |
| Twisted pairs |