or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
CarolĀ®
CarolĀ® E1062S.41.10 2C/12 19/.0185BC UNSH CL3R. Order by the foot - 1000 FT Minimum
Custom_Product_Images_Illustration
CarolĀ®
CarolĀ® E1062S.41.10 2C/12 19/.0185BC UNSH CL3R. Order by the foot - 1000 FT Minimum
SKUPDW~600373
MFGR #E1062S.41.10
$/ft
General Cable's CarolĀ® brand is the right solution for alarm and security wire and cable. Carol offers as broad an offering as anyonein the industry. There are seven basic areas where alarm and security cables are used. General cable has the right product to serve every application, including: access control, video Surveillance/CCTV, componet video, lighting control & touch Panel systems, fire alarm & life safety, home theater and Burglar Alarms. Alarm and security cables offer solutions in all major security applications markets, including: commercial buildings; residential housing; business & office campus environments; public stadiums & arenas; airport, train, bus and other transportation hubs; and schools, colleges & universities.. Images shown for wire are for illustrative purposes only. Color shade and packaging/spooling may vary.
General Cable's CarolĀ® brand is the right solution for alarm and security wire and cable. Carol offers as broad an offering as anyonein the industry. There are seven basic areas where alarm and security cables are used. General cable has the right product to serve every application, including: access control, video Surveillance/CCTV, componet video, lighting control & touch Panel systems, fire alarm & life safety, home theater and Burglar Alarms. Alarm and security cables offer solutions in all major security applications markets, including: commercial buildings; residential housing; business & office campus environments; public stadiums & arenas; airport, train, bus and other transportation hubs; and schools, colleges & universities.. Images shown for wire are for illustrative purposes only. Color shade and packaging/spooling may vary.
Application PowerLimited control circuits Wiring of the following systems: Intercom Security Audio Background music Suggested voltage rating: 300 volts ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number E1062S.41.10 Color Gray Conductor Material Copper Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 58.6000 lb Gross Weight per Pack Metric 26.58 Gross Weight UOM Metric kg Height 12.80 in Height [Metric] 32.5120 cm Insulation Material Premium-grade, color-coded S-R PVC Jacket Color Gray Jacket Material Premium-grade PVC Length [Metric] 29.8450 cm Number Of Conductors 2 Standard NEC Article 725 Type CL3R (UL: 75°C, 150V) RoHS Compliant Directive 2002/95/EC California State Fire Marshall Approved Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS 2002/95/ECNEC Article 725 Type CL3RNEC Article 800 Type CMRCalifornia State Fire Marshall Approved Sub Brand Carol?® Brand UNSPSC 26121642 UPC 11 07940783052 UPC 12 079407830527 Width 11.75 in Width [Metric] 29.8450 cm Stock Status NONSTOCK Brand Carol® Manufacturer General Cable Technologies Conductor Size 12 AWG Length 11.75 in PowerLimited control circuits Wiring of the following systems: Intercom Security Audio Background music Suggested voltage rating: 300 volts Bare copper per ASTM B-3, B-8 and B-286 Premium grade, color coded S-R PVC insulation Premium grade, PVC jacket Sequential footage marked to facilitate installation 0.013 in THK nominal insulation 0.015 in THK nominal jacket
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | PowerLimited control circuits Wiring of the following systems: Intercom Security Audio Background music Suggested voltage rating: 300 volts |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | E1062S.41.10 |
| Color | Gray |
| Conductor Material | Copper |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 58.6000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 26.58 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 12.80 in |
| Height [Metric] | 32.5120 cm |
| Insulation Material | Premium-grade, color-coded S-R PVC |
| Jacket Color | Gray |
| Jacket Material | Premium-grade PVC |
| Length [Metric] | 29.8450 cm |
| Number Of Conductors | 2 |
| Standard | NEC Article 725 Type CL3R (UL: 75°C, 150V) RoHS Compliant Directive 2002/95/EC California State Fire Marshall Approved |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS 2002/95/ECNEC Article 725 Type CL3RNEC Article 800 Type CMRCalifornia State Fire Marshall Approved |
| Sub Brand | Carol?Ā® Brand |
| UNSPSC | 26121642 |
| UPC 11 | 07940783052 |
| UPC 12 | 079407830527 |
| Width | 11.75 in |
| Width [Metric] | 29.8450 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | CarolĀ® |
| Manufacturer | General Cable Technologies |
| Conductor Size | 12 AWG |
| Length | 11.75 in |
| PowerLimited control circuits Wiring of the following systems: Intercom Security Audio Background music Suggested voltage rating: 300 volts |
| Bare copper per ASTM B-3, B-8 and B-286 |
| Premium grade, color coded S-R PVC insulation |
| Premium grade, PVC jacket |
| Sequential footage marked to facilitate installation |
| 0.013 in THK nominal insulation |
| 0.015 in THK nominal jacket |