or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
CAL PV1000EYS31 EYS31 1" F/F SEAL F
SKU808007
MFGR #PV1000EYS31
Your Cost: $227.14/ea
List: PVC Coated Galvanized Rigid SEALING FEM FITTING 1" Trade Size
PVC Coated Galvanized Rigid SEALING FEM FITTING 1" Trade Size
Application TO CONNECT AND CHANGE DIRECTION OF CONDUIT RUNS ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number PV1000EYS31 Color Black Connection Threaded Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator X Gross Weight Per Pack 22.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 10.02 Gross Weight UOM Metric kg Length 1.83 in Mounting Type Surface Series EYS Standard NEC/CEC EYD1-10 Class1 Div1&2 Group C,D Class 3 UL 886 CSA C22.2 Standards ARRA CompliantRoHS CompliantClass I Div 1 and 2 Groups A B C D Class IIIUL 886CSA C22.2NEC/CEC Certified Type PVC COATED SEALING FITTINGS UNSPSC 39121311 UPC 11 84765607281 UPC 12 847656072810 Width 1.83 in Width [Metric] 4.6482 cm Stock Status NONSTOCK Brand Calbrite® Manufacturer Calpipe Industries Finish PVC Coated Material PVC Suitable For Use With Rigid Conduits Trade Size 1 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | TO CONNECT AND CHANGE DIRECTION OF CONDUIT RUNS |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | PV1000EYS31 |
| Color | Black |
| Connection | Threaded |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | X |
| Gross Weight Per Pack | 22.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 10.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Length | 1.83 in |
| Mounting Type | Surface |
| Series | EYS |
| Standard | NEC/CEC EYD1-10 Class1 Div1&2 Group C,D Class 3 UL 886 CSA C22.2 |
| Standards | ARRA CompliantRoHS CompliantClass I Div 1 and 2 Groups A B C D Class IIIUL 886CSA C22.2NEC/CEC Certified |
| Type | PVC COATED SEALING FITTINGS |
| UNSPSC | 39121311 |
| UPC 11 | 84765607281 |
| UPC 12 | 847656072810 |
| Width | 1.83 in |
| Width [Metric] | 4.6482 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Calbrite® |
| Manufacturer | Calpipe Industries |
| Finish | PVC Coated |
| Material | PVC |
| Suitable For Use With | Rigid Conduits |
| Trade Size | 1 in |