or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Calbrite™ S60700CTFX Rigid Stainless Steel 316 Bare Flex Conduit 3/4 Trade Size"
SKU777508
MFGR #S60700CTFX
Your Cost: $9.94/ea
List: Calbrite™ Bare Flex Conduit, 3/4 in Trade, 0.79 in Inside Dia, 0.96 in Outside Dia, 25 ft Length, 4-1/2 in Bend Radius, Stainless Steel
Calbrite™ Bare Flex Conduit, 3/4 in Trade, 0.79 in Inside Dia, 0.96 in Outside Dia, 25 ft Length, 4-1/2 in Bend Radius, Stainless Steel
Application USED TO PROTECT ELECTRONIC AND ELECTRICAL WIRES, SUITABLE FOR CORROSIVE ENVIRONMENTS ARRA Compliant Y Bend Radius 4-1/2 in Buy American Compliant Y Catalog Number S60700CTFX Color Silver Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish Polished Flexibility Extreme Gross Weight Per Pack 4.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8307106000 Height 0.96 in Length [Metric] 7.62 m Series STAINLESS STEEL FLEX CONDUIT Standard Ul Standards Standards ANSI Certified, UL 514B Substitute Product Catalog Number S60700CTCC Thickness STAINLESS STEEL 316L Type Calbrite UNSPSC 39131706 UPC 11 84765600976 UPC 12 847656009762 Upsell Product Catalog Number S60700CTHG Voltage Rating POLISHED SILVER Width 0.96 in Stock Status NONSTOCK Brand Calbrite® Manufacturer Calpipe Industries Inside Diameter 0.79 in Length 25.00 ft Material Stainless Steel Trade Size 0.75 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | USED TO PROTECT ELECTRONIC AND ELECTRICAL WIRES, SUITABLE FOR CORROSIVE ENVIRONMENTS |
| ARRA Compliant | Y |
| Bend Radius | 4-1/2 in |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | S60700CTFX |
| Color | Silver |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Polished |
| Flexibility | Extreme |
| Gross Weight Per Pack | 4.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8307106000 |
| Height | 0.96 in |
| Length [Metric] | 7.62 m |
| Series | STAINLESS STEEL FLEX CONDUIT |
| Standard | Ul Standards |
| Standards | ANSI Certified, UL 514B |
| Substitute Product Catalog Number | S60700CTCC |
| Thickness | STAINLESS STEEL 316L |
| Type | Calbrite |
| UNSPSC | 39131706 |
| UPC 11 | 84765600976 |
| UPC 12 | 847656009762 |
| Upsell Product Catalog Number | S60700CTHG |
| Voltage Rating | POLISHED SILVER |
| Width | 0.96 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Calbrite® |
| Manufacturer | Calpipe Industries |
| Inside Diameter | 0.79 in |
| Length | 25.00 ft |
| Material | Stainless Steel |
| Trade Size | 0.75 in |