or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Calbrite™ S605001S00 Rigid Stainless Steel 316 One Hole Strap 1/2 Trade Size for Rigid Conduit"
Custom_Product_Images_Illustration
Calbrite™ S605001S00 Rigid Stainless Steel 316 One Hole Strap 1/2 Trade Size for Rigid Conduit"
SKU465754
MFGR #S605001S00
Your Cost: $1.84/ea
List: Calbrite™ Conduit Strap, 1-Hole, 1/2 in, 1/4 in Stud, For Use With: Rigid/IMC Conduit, Bolt Mount, 316 Stainless Steel, Polished Silver, 0.84 in L x 0.75 in W x 0.06 in THK
Calbrite™ Conduit Strap, 1-Hole, 1/2 in, 1/4 in Stud, For Use With: Rigid/IMC Conduit, Bolt Mount, 316 Stainless Steel, Polished Silver, 0.84 in L x 0.75 in W x 0.06 in THK
Application TO SUPPORT CONDUIT INSTALLTIONS ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number S605001S00 Color Silver Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator Y Grade 316 Gross Weight Per Pack 0.0400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.01 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908530 Height 0.84 in Height [Metric] 21.3360 mm Length 0.75 in Length [Metric] 19.0500 mm Mounting Type Bolt Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL Listed Stud Size 1/4 in Substitute Product Catalog Number S60500SP00 Type 1-Hole UNSPSC 31151901 UPC 11 84765600304 UPC 12 847656003043 Upsell Product Catalog Number S605002S00 Width 0.75 in Width [Metric] 19.0500 mm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Calbrite® Manufacturer Calpipe Industries Finish Polished Silver Material 316 Stainless Steel Size 1/2 in Suitable For Use With Rigid/IMC Conduit
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | TO SUPPORT CONDUIT INSTALLTIONS |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | S605001S00 |
| Color | Silver |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Grade | 316 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.01 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908530 |
| Height | 0.84 in |
| Height [Metric] | 21.3360 mm |
| Length | 0.75 in |
| Length [Metric] | 19.0500 mm |
| Mounting Type | Bolt |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL Listed |
| Stud Size | 1/4 in |
| Substitute Product Catalog Number | S60500SP00 |
| Type | 1-Hole |
| UNSPSC | 31151901 |
| UPC 11 | 84765600304 |
| UPC 12 | 847656003043 |
| Upsell Product Catalog Number | S605002S00 |
| Width | 0.75 in |
| Width [Metric] | 19.0500 mm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Calbrite® |
| Manufacturer | Calpipe Industries |
| Finish | Polished Silver |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Size | 1/2 in |
| Suitable For Use With | Rigid/IMC Conduit |