or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Calbrite™ S61000CP00 Rigid Stainless Steel 316 Coupling 1 Trade Size for Rigid Conduit"
Custom_Product_Images_Illustration
Calbrite™ S61000CP00 Rigid Stainless Steel 316 Coupling 1 Trade Size for Rigid Conduit"
SKU212058
MFGR #S61000CP00
Your Cost: $39.89/ea
List: Calbrite™ Conduit Coupling, Standard, 1 in, Stainless Steel, Polished Silver, 1.55 in Dia x 2 in L
Calbrite™ Conduit Coupling, Standard, 1 in, Stainless Steel, Polished Silver, 1.55 in Dia x 2 in L
Application use with stainless steel rigid conduit, and to connect threaded stainless conduit, nipples, and other threaded fittings ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number S61000CP00 Color Silver Country of Origin TW Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.3400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.15 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7307221000 Height 1.55 in Height [Metric] 3.9370 cm Length 2.00 in Length [Metric] 5.0800 cm Standard UL 6A, CUL 6A Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcUL ListedUL File No. E230584ANSI/NFPA 70 Trade Size 1 in Type Standard UNSPSC 39131707 UPC 11 84765600168 UPC 12 847656001681 Upsell Product Catalog Number S610003U00 Wall Thickness 0.16 IN Width 1.55 in Width [Metric] 3.9370 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Calbrite® Manufacturer Calpipe Industries Finish Polished Material 316L Stainless Steel Size 1 in Suitable For Use With Rigid Conduit
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | use with stainless steel rigid conduit, and to connect threaded stainless conduit, nipples, and other threaded fittings |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | S61000CP00 |
| Color | Silver |
| Country of Origin | TW |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.3400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.15 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7307221000 |
| Height | 1.55 in |
| Height [Metric] | 3.9370 cm |
| Length | 2.00 in |
| Length [Metric] | 5.0800 cm |
| Standard | UL 6A, CUL 6A |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcUL ListedUL File No. E230584ANSI/NFPA 70 |
| Trade Size | 1 in |
| Type | Standard |
| UNSPSC | 39131707 |
| UPC 11 | 84765600168 |
| UPC 12 | 847656001681 |
| Upsell Product Catalog Number | S610003U00 |
| Wall Thickness | 0.16 IN |
| Width | 1.55 in |
| Width [Metric] | 3.9370 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Calbrite® |
| Manufacturer | Calpipe Industries |
| Finish | Polished |
| Material | 316L Stainless Steel |
| Size | 1 in |
| Suitable For Use With | Rigid Conduit |