or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Bussmann® HEX-AA Tron™ HEX Fuse Holder, 600 VAC, 30 A, 12 to 8 AWG Wire, 2 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Bussmann® HEX-AA Tron™ HEX Fuse Holder, 600 VAC, 30 A, 12 to 8 AWG Wire, 2 Poles
SKU57238
MFGR #HEX-AA
Your Cost: $305.61/ea
List: Bussmann Tron™ Fuse Holder, Series: HEX, 600 VAC, 30 A, 2 Poles, Class: CC, Crimp, 12 to 8 AWG Wire, In-Line Mount, 1-1/2 in Fuse Length, 13/32 in Fuse Dia, For Use With: SC and HWV Series Fuses
Bussmann Tron™ Fuse Holder, Series: HEX, 600 VAC, 30 A, 2 Poles, Class: CC, Crimp, 12 to 8 AWG Wire, In-Line Mount, 1-1/2 in Fuse Length, 13/32 in Fuse Dia, For Use With: SC and HWV Series Fuses
Alternate Catalog Number HEX-AA Application Stationary Mach Equip In Factory - Robotics ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number HEX-AA Class CC Color Black Connection Loadside: Copper crimp (1) #12-8/(2) #12Lineside: Copper crimp (1) #12-8/(2) #12 Connection Type Crimped Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Fuse Diameter 13/32 Fuse Length 1-1/2 Gross Weight Per Pack 0.1500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.07 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536308000 Height 0.80 in Height [Metric] 2.0320 cm Length 4.25 in Length [Metric] 10.7950 cm Material Thermoplastic Number Of Poles 2 Series HEX Standard Contact Manufacturer ,UL Recognized ,CSA Certified,RoHS Compliant Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA Class 6225-01CSA File No. 47235UL Recognized, Guide IZLT2UL File No. E14853 Sub Brand Bussmann Series Suitable For Use With BAF/FNM/FNQ/KLM/KTK Series Fuse Type Inline fuse holder UNSPSC 39121624 UPC 11 05171271863 UPC 12 051712718639 Width 4.25 in Width [Metric] 10.7950 cm Stock Status NONSTOCK Brand Bussmann Manufacturer Eaton Amperage Rating 0-30A Voltage Rating 600 V Wire Size 12 to 8 AWG, 12 AWG Stationary Mach Equip In Factory - Robotics 2 Pole, Waterproof, Non Breakaway, For Use With 13/32 In X 2-1/4 In SC and HWV Fuse (1) 12 to 8 AWG, (2) 12 AWG copper crimp solid and stranded wire load side and line side terminal Non-breakaway Copper terminal (1) 12 - 8 AWG and (2) 12 AWG load/line wire size
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | HEX-AA |
| Application | Stationary Mach Equip In Factory - Robotics |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HEX-AA |
| Class | CC |
| Color | Black |
| Connection | Loadside: Copper crimp (1) #12-8/(2) #12Lineside: Copper crimp (1) #12-8/(2) #12 |
| Connection Type | Crimped |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fuse Diameter | 13/32 |
| Fuse Length | 1-1/2 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.07 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536308000 |
| Height | 0.80 in |
| Height [Metric] | 2.0320 cm |
| Length | 4.25 in |
| Length [Metric] | 10.7950 cm |
| Material | Thermoplastic |
| Number Of Poles | 2 |
| Series | HEX |
| Standard | Contact Manufacturer ,UL Recognized ,CSA Certified,RoHS Compliant |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA Class 6225-01CSA File No. 47235UL Recognized, Guide IZLT2UL File No. E14853 |
| Sub Brand | Bussmann Series |
| Suitable For Use With | BAF/FNM/FNQ/KLM/KTK Series Fuse |
| Type | Inline fuse holder |
| UNSPSC | 39121624 |
| UPC 11 | 05171271863 |
| UPC 12 | 051712718639 |
| Width | 4.25 in |
| Width [Metric] | 10.7950 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Bussmann |
| Manufacturer | Eaton |
| Amperage Rating | 0-30A |
| Voltage Rating | 600 V |
| Wire Size | 12 to 8 AWG, 12 AWG |
| Stationary Mach Equip In Factory - Robotics |
| 2 Pole, Waterproof, Non Breakaway, For Use With 13/32 In X 2-1/4 In SC and HWV Fuse |
| (1) 12 to 8 AWG, (2) 12 AWG copper crimp solid and stranded wire load side and line side terminal |
| Non-breakaway |
| Copper terminal |
| (1) 12 - 8 AWG and (2) 12 AWG load/line wire size |