or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Bridgeport® UCS-5075 Clamp Strap, 1/2 to 3/4 in, Steel, Zinc Plated
Custom_Product_Images_Illustration
Bridgeport® UCS-5075 Clamp Strap, 1/2 to 3/4 in, Steel, Zinc Plated
SKU862205
MFGR #UCS-5075
$/ea
Problem Solver: One-piece clamp back and strap design holds everything!
Problem Solver: One-piece clamp back and strap design holds everything!
ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number UCS-5075 Country of Origin CHN Currency USD Dimensions 2.42 in L x 0.97 in W x 1.47 in H EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.1100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.05 Gross Weight UOM Metric kg Material Composition Declaration https://ideadigitalasset.com/DAMRoot/Original/11932/10992_RoHS3_Compliance_Letter-Zinc_Malleable_Iron_Steel&Plastics-REV_R_5-11-21 (1).pdf Returnable Y Standard UL Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus E161206UL 2239 Stud Size 0.255 in Type 1-Piece UNSPSC 39121705 UPC 11 78174702932 UPC 12 781747029324 Stock Status NONSTOCK Brand Bridgeport Manufacturer Bridgeport Fittings, LLC. Finish Electro-Plated Zinc Material Steel Size 1/2 to 3/4 in Suitable For Use With 1/2 and 3/4 in EMT, Rigid, IMC, PVC/Polyolefin Coated Rigid, PVC/Polyolefin Coated IMC, Metallic Liquidtight, Non-Metallic Liquidtight, FMC and SCH 40 and SCH 80 PVC Conduit, 0.71 to 1.10 in Steel and Aluminum AC/MC Cable The one piece clamp back and strap secures both cable and conduit. The UCS-5075 secures 1/2" and 3/4" EMT, Rigid, IMC, PVC/Polyolefin Coated Rigid, PVC/Polyolefin Coated IMC, Metallic Liquid Tight, Nonmetallic Liquid Tight, FMC, and Schedule 40 and Schedule 80 PVC conduit, as well as .710" 0 to 1.10" 0 steel and aluminum AC/MC cable. Trade size 1/2" - 3/4" steel, 1 hole, one piece clamp back and strap combination.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | UCS-5075 |
| Country of Origin | CHN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 2.42 in L x 0.97 in W x 1.47 in H |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.1100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.05 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Material Composition Declaration | https://ideadigitalasset.com/DAMRoot/Original/11932/10992_RoHS3_Compliance_Letter-Zinc_Malleable_Iron_Steel&Plastics-REV_R_5-11-21 (1).pdf |
| Returnable | Y |
| Standard | UL |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus E161206UL 2239 |
| Stud Size | 0.255 in |
| Type | 1-Piece |
| UNSPSC | 39121705 |
| UPC 11 | 78174702932 |
| UPC 12 | 781747029324 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Bridgeport |
| Manufacturer | Bridgeport Fittings, LLC. |
| Finish | Electro-Plated Zinc |
| Material | Steel |
| Size | 1/2 to 3/4 in |
| Suitable For Use With | 1/2 and 3/4 in EMT, Rigid, IMC, PVC/Polyolefin Coated Rigid, PVC/Polyolefin Coated IMC, Metallic Liquidtight, Non-Metallic Liquidtight, FMC and SCH 40 and SCH 80 PVC Conduit, 0.71 to 1.10 in Steel and Aluminum AC/MC Cable |
| The one piece clamp back and strap secures both cable and conduit. The UCS-5075 secures 1/2" and 3/4" EMT, Rigid, IMC, PVC/Polyolefin Coated Rigid, PVC/Polyolefin Coated IMC, Metallic Liquid Tight, Nonmetallic Liquid Tight, FMC, and Schedule 40 and Schedule 80 PVC conduit, as well as .710" 0 to 1.10" 0 steel and aluminum AC/MC cable. |
| Trade size 1/2" - 3/4" steel, 1 hole, one piece clamp back and strap combination. |