or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Bridgeport® 1905 Pipe Strap, 1-1/2 in, For Use With Rigid/IMC Conduit, Steel, Zinc Plated
Custom_Product_Images_Illustration
Bridgeport® 1905 Pipe Strap, 1-1/2 in, For Use With Rigid/IMC Conduit, Steel, Zinc Plated
SKUPDW~123787
MFGR #1905
$/ea
Bridgeport® Pipe Strap, 1-1/2 in, 1/4 in Stud, For Use With: Rigid/IMC Conduit, Hole Mount, Steel, Zinc Plated, 4-1/16 in L x 1-15/16 in W
Bridgeport® Pipe Strap, 1-1/2 in, 1/4 in Stud, For Use With: Rigid/IMC Conduit, Hole Mount, Steel, Zinc Plated, 4-1/16 in L x 1-15/16 in W
Application Steel Strap used to secure rigid conduit and IMC to mounting surface. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 1905 Country of Origin USA Currency USD Dimensions 4-1/16 in L x 1-15/16 in W EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.1030 lb Gross Weight per Pack Metric 0.05 Gross Weight UOM Metric kg Material Composition Declaration https://ideadigitalasset.com/DAMRoot/Original/11932/10992_RoHS3_Compliance_Letter-Zinc_Malleable_Iron_Steel&Plastics-REV_R_5-11-21 (1).pdf Mounting Type Surface Returnable Y Standard CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA LR39354 Stud Size 1/4 in Type 2-Hole UNSPSC 31162306 UPC 11 78174701905 UPC 12 781747019059 Stock Status NONSTOCK Brand Bridgeport Manufacturer Bridgeport Fittings, LLC. Finish Zinc Electroplated Material Steel Size 1-1/2 in Suitable For Use With IMC/Rigid Conduit Steel Strap used to secure rigid conduit and IMC to mounting surface.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel Strap used to secure rigid conduit and IMC to mounting surface. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 1905 |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| Dimensions | 4-1/16 in L x 1-15/16 in W |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.1030 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.05 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Material Composition Declaration | https://ideadigitalasset.com/DAMRoot/Original/11932/10992_RoHS3_Compliance_Letter-Zinc_Malleable_Iron_Steel&Plastics-REV_R_5-11-21 (1).pdf |
| Mounting Type | Surface |
| Returnable | Y |
| Standard | CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA LR39354 |
| Stud Size | 1/4 in |
| Type | 2-Hole |
| UNSPSC | 31162306 |
| UPC 11 | 78174701905 |
| UPC 12 | 781747019059 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Bridgeport |
| Manufacturer | Bridgeport Fittings, LLC. |
| Finish | Zinc Electroplated |
| Material | Steel |
| Size | 1-1/2 in |
| Suitable For Use With | IMC/Rigid Conduit |
| Steel Strap used to secure rigid conduit and IMC to mounting surface. |