or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Bridgeport® 1904 Pipe Strap, 1-1/4 in, For Use With Rigid/IMC Conduit, Steel, Zinc Plated
Custom_Product_Images_Illustration
Bridgeport® 1904 Pipe Strap, 1-1/4 in, For Use With Rigid/IMC Conduit, Steel, Zinc Plated
SKUPDW~123786
MFGR #1904
$/ea
Bridgeport® Pipe Strap, 1-1/4 in, 1/4 in Stud, For Use With: Rigid/IMC Conduit, Hole Mount, Steel, Zinc Plated, 3-5/8 in L x 1-11/16 in W
Bridgeport® Pipe Strap, 1-1/4 in, 1/4 in Stud, For Use With: Rigid/IMC Conduit, Hole Mount, Steel, Zinc Plated, 3-5/8 in L x 1-11/16 in W
Application Steel Strap used to secure rigid conduit and IMC to mounting surface. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 1904 Country of Origin USA Currency USD Dimensions 3-5/8 in L x 1-11/16 in W EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0640 lb Gross Weight per Pack Metric 0.03 Gross Weight UOM Metric kg Material Composition Declaration https://ideadigitalasset.com/DAMRoot/Original/11932/10992_RoHS3_Compliance_Letter-Zinc_Malleable_Iron_Steel&Plastics-REV_R_5-11-21 (1).pdf Mounting Type Surface Returnable Y Standard CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA LR39354 Stud Size 1/4 in Type 2-Hole UNSPSC 31162306 UPC 11 78174701904 UPC 12 781747019042 Stock Status NONSTOCK Brand Bridgeport Manufacturer Bridgeport Fittings, LLC. Finish Zinc Electroplated Material Steel Size 1-1/4 in Suitable For Use With IMC/Rigid Conduit Steel Strap used to secure rigid conduit and IMC to mounting surface. Ball bearing head punches faster than wrench method. Requires less than half the force of conventional ratchet drivers. Punches up through 10 gauge mild steel with Greenlee standard round and Slug-Buster® punches. Punches 16 stainless steel with Greenlee Slug-Buster® punches.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Steel Strap used to secure rigid conduit and IMC to mounting surface. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 1904 |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| Dimensions | 3-5/8 in L x 1-11/16 in W |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0640 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.03 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Material Composition Declaration | https://ideadigitalasset.com/DAMRoot/Original/11932/10992_RoHS3_Compliance_Letter-Zinc_Malleable_Iron_Steel&Plastics-REV_R_5-11-21 (1).pdf |
| Mounting Type | Surface |
| Returnable | Y |
| Standard | CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA LR39354 |
| Stud Size | 1/4 in |
| Type | 2-Hole |
| UNSPSC | 31162306 |
| UPC 11 | 78174701904 |
| UPC 12 | 781747019042 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Bridgeport |
| Manufacturer | Bridgeport Fittings, LLC. |
| Finish | Zinc Electroplated |
| Material | Steel |
| Size | 1-1/4 in |
| Suitable For Use With | IMC/Rigid Conduit |
| Steel Strap used to secure rigid conduit and IMC to mounting surface. |
| Ball bearing head punches faster than wrench method. Requires less than half the force of conventional ratchet drivers. Punches up through 10 gauge mild steel with Greenlee standard round and Slug-Buster® punches. Punches 16 stainless steel with Greenlee Slug-Buster® punches. |