or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Brady® BradyMark™ HSA-16-WT Self-Extinguishing Heat Shrink Tubing, 0.063 in ID Expanded, 0.031 in ID Recovered, 0.02 in THK Wall Recovered, 100 ft L, Polyolefin, White
Custom_Product_Images_Illustration
Brady® BradyMark™ HSA-16-WT Self-Extinguishing Heat Shrink Tubing, 0.063 in ID Expanded, 0.031 in ID Recovered, 0.02 in THK Wall Recovered, 100 ft L, Polyolefin, White
SKU1454359
MFGR #HSA-16-WT
Your Cost: $147.99/ea
Brady® BradyMark™ Heat Shrink Tubing, Self-Extinguishing, 0.063 in ID Expanded, 0.031 in ID Recovered, 0.02 in Wall Thickness Recovered, 0.031 to 0.063 in Dia Wire, 100 ft Length, Polyolefin, White
Brady® BradyMark™ Heat Shrink Tubing, Self-Extinguishing, 0.063 in ID Expanded, 0.031 in ID Recovered, 0.02 in Wall Thickness Recovered, 0.031 to 0.063 in Dia Wire, 100 ft Length, Polyolefin, White
Alternate Catalog Number 03755 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number HSA-16-WT Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.3150 lb Gross Weight per Pack Metric 0.14 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3926909985 Height 2.45 in Height [Metric] 6.2230 cm Type Sleeve UNSPSC 39131502 UPC 11 66282003755 UPC 12 662820037552 Width 7.95 in Width [Metric] 20.1930 cm Stock Status NONSTOCK Brand Brady® Manufacturer Brady Corporation Length 7.95 in Material Polyolefin Application Wire and Cable Labeling Legend Color White
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 03755 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HSA-16-WT |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.3150 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.14 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926909985 |
| Height | 2.45 in |
| Height [Metric] | 6.2230 cm |
| Type | Sleeve |
| UNSPSC | 39131502 |
| UPC 11 | 66282003755 |
| UPC 12 | 662820037552 |
| Width | 7.95 in |
| Width [Metric] | 20.1930 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Brady® |
| Manufacturer | Brady Corporation |
| Length | 7.95 in |
| Material | Polyolefin |
| Application | Wire and Cable Labeling |
| Legend Color | White |