or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Brady®
DANGER BARRICADE TAPE 3 IN X200 FT
Custom_Product_Images_Illustration
Brady®
DANGER BARRICADE TAPE 3 IN X200 FT
SKU288898
MFGR #91200
Your Cost: $50.99/ea
Brady® Barricade Tape, Lightweight, DANGER Legend, Red/Black, 3 in Width, 200 ft Length, 3.5 mil Thickness, Polyethylene
Brady® Barricade Tape, Lightweight, DANGER Legend, Red/Black, 3 in Width, 200 ft Length, 3.5 mil Thickness, Polyethylene
Application General purpose ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 91200 Color Black/Red Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.42 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 4911998000 Height 3.05 in Height [Metric] 7.7470 cm Legend Danger Length 4.50 in Length [Metric] 11.4300 cm Material Polyethylene Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantOSHA 29 CFR 1910.144 Thickness 0.003 in Type Barricade Tape UNSPSC 46161507 UPC 11 75447391200 UPC 12 75447391200 Width 4.50 in Width [Metric] 11.4300 cm Stock Status NONSTOCK Brand Brady® Manufacturer Brady Corporation Standard OSHA 1910.144
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | General purpose |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 91200 |
| Color | Black/Red |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.42 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 4911998000 |
| Height | 3.05 in |
| Height [Metric] | 7.7470 cm |
| Legend | Danger |
| Length | 4.50 in |
| Length [Metric] | 11.4300 cm |
| Material | Polyethylene |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantOSHA 29 CFR 1910.144 |
| Thickness | 0.003 in |
| Type | Barricade Tape |
| UNSPSC | 46161507 |
| UPC 11 | 75447391200 |
| UPC 12 | 75447391200 |
| Width | 4.50 in |
| Width [Metric] | 11.4300 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Brady® |
| Manufacturer | Brady Corporation |
| Standard | OSHA 1910.144 |