or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Brady® 90844 DIN Style Miniature Pin-Out Standard Circuit Breaker Lockout, 120/277 VAC, 9/32 in Shackle, Red
Custom_Product_Images_Illustration
Brady® 90844 DIN Style Miniature Pin-Out Standard Circuit Breaker Lockout, 120/277 VAC, 9/32 in Shackle, Red
SKU970466
MFGR #90844
Your Cost: $14.99/ea
Brady® Circuit Breaker Lockout, DIN Style Miniature Pin-Out Standard, For Use With: European Circuits on Machinery, 120/277 VAC Circuit Breaker, 9/32 in Padlock Shackle Maximum Dia, Red, Glass Filled Nylon, 1 in Height, 1 in Width
Brady® Circuit Breaker Lockout, DIN Style Miniature Pin-Out Standard, For Use With: European Circuits on Machinery, 120/277 VAC Circuit Breaker, 9/32 in Padlock Shackle Maximum Dia, Red, Glass Filled Nylon, 1 in Height, 1 in Width
Application Lockout Tagout ARRA Compliant C Breaker Type Pin Out Standard Buy American Compliant C Catalog Number 90844 Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 0.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.09 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height 1.00 in Height [Metric] 25.4000 mm Length 8.00 in Length [Metric] 20.3200 cm Maximum Number of Padlocks 1 Standard OSHA 1910.147 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantANSI Z244.1OSHA 29 CFR 1910.147 Type Lockout Device UNSPSC 39121901 UPC 11 66282004633 UPC 12 66282004633 Width 4.00 in Width [Metric] 10.1600 cm Stock Status NONSTOCK Brand Brady® Manufacturer Brady Corporation Color Red Material LOTO-1 Fiberglass Reinforced Nylon Suitable For Use With European and Asian Equipment, Miniature Circuit Breaker Switch Lock Material Glass-Reinforced Nylon Locking Holes 1 Lockout Material Fiberglass Reinforced Nylon
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Lockout Tagout |
| ARRA Compliant | C |
| Breaker Type | Pin Out Standard |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 90844 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 0.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 1.00 in |
| Height [Metric] | 25.4000 mm |
| Length | 8.00 in |
| Length [Metric] | 20.3200 cm |
| Maximum Number of Padlocks | 1 |
| Standard | OSHA 1910.147 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantANSI Z244.1OSHA 29 CFR 1910.147 |
| Type | Lockout Device |
| UNSPSC | 39121901 |
| UPC 11 | 66282004633 |
| UPC 12 | 66282004633 |
| Width | 4.00 in |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Brady® |
| Manufacturer | Brady Corporation |
| Color | Red |
| Material | LOTO-1 Fiberglass Reinforced Nylon |
| Suitable For Use With | European and Asian Equipment, Miniature Circuit Breaker Switch |
| Lock Material | Glass-Reinforced Nylon |
| Locking Holes | 1 |
| Lockout Material | Fiberglass Reinforced Nylon |