or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Brady®
Brady® B30C-2250-595-GN Label Tape, 100 ft L x 2-1/4 in W, B-595 Vinyl Film, Green
Custom_Product_Images_Illustration
Brady®
Brady® B30C-2250-595-GN Label Tape, 100 ft L x 2-1/4 in W, B-595 Vinyl Film, Green
SKU578055
MFGR #B30C-2250-595-GN
Your Cost: $229.99/ea
Brady® Label Tape, 100 ft Length, 2-1/4 in Width, B-595 Vinyl Film, Green, For Use With: BBP®31, BBP®33 and BBP®35 Thermal Transfer Printers, -40 to 180 deg F
Brady® Label Tape, 100 ft Length, 2-1/4 in Width, B-595 Vinyl Film, Green, For Use With: BBP®31, BBP®33 and BBP®35 Thermal Transfer Printers, -40 to 180 deg F
Application Component and Equipment Labeling;Electrical Labeling;Facility Identification;Floor Marking;Laboratory Labeling;Lean and 5S Labeling;Pipe and Valve Marking;Warehouse Marking ARRA Compliant C Average Outdoor Durability 8 to 10 Years Buy American Compliant C Catalog Number B30C-2250-595-GN Compatible Surface Types General Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 1.8200 lb Harmonization Tariff Schedule Code 8443992550 Indoor or Outdoor Use Outdoor Use Labels per Package Cartridge of 100 Feet Material PVC Print Method Thermal Transfer Printer Type BBP30;BBP31;BBP33;BBP35;BBP37;i3300;S3000;S3100;i5300 Size 2.25 in W x 100 ft L Standard RoHS compliant to 2005/618/EC MCV amendment to RoHS Directive 2002/95/EC Standards RoHS 2005/618/EC, 2002/95/EC Sub Brand B30 Series Suggested Ribbon Series B30-R10000-WT Temperature Range -40 ?°F - 180 ?°F Type Label UNSPSC 55121612 UPC 11 75447318315 UPC 12 75447318315 Stock Status NONSTOCK Brand Brady® Manufacturer Brady Corporation Color Green Thickness 0.004 in Adhesive Type Acrylic Alternate Catalog Number 142008 Legend|Background Color Green Suitable For Use With BBP®30, 33 Label Printer, BBP®31 Sign and Label Printer, BBP®35 Multi-Color Sign and Label Printer, BBP®37 Color and Cut Sign and Label Printer, i3300, S3000, S3100 BradyPrinter Temperature Rating -40 to 180 °F Component and Equipment Labeling;Electrical Labeling;Facility Identification;Floor Marking;Laboratory Labeling;Lean and 5S Labeling;Pipe and Valve Marking;Warehouse Marking Aggressive Adhesive;Harsh Environment;Outdoor Durable;Permanent Adhesive Highly pliable material with high tack permanent adhesive for rough, highly textured, dirty and harsh environment surfaces including outdoors Conforms and adheres to difficult surfaces like painted cinder blocks, painted wood, textured plastic, paper jacketed pipes and blow molded cases Resistant to exposure to chemicals, greases and oils, salt spray, cleaners and detergents and general industrial grime 8 to 10 years average outdoor durability in temperatures from -40 to 180 deg F can be applied as low as 0 deg F Adheres to difficult low surface energy items (PVC piping, blow-molded equipment cases, ABS plastics, recycled plastics) Permanent acrylic adhesive can be applied at cold temperatures 1 roll per package
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Component and Equipment Labeling;Electrical Labeling;Facility Identification;Floor Marking;Laboratory Labeling;Lean and 5S Labeling;Pipe and Valve Marking;Warehouse Marking |
| ARRA Compliant | C |
| Average Outdoor Durability | 8 to 10 Years |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | B30C-2250-595-GN |
| Compatible Surface Types | General |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 1.8200 lb |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8443992550 |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Labels per Package | Cartridge of 100 Feet |
| Material | PVC |
| Print Method | Thermal Transfer |
| Printer Type | BBP30;BBP31;BBP33;BBP35;BBP37;i3300;S3000;S3100;i5300 |
| Size | 2.25 in W x 100 ft L |
| Standard | RoHS compliant to 2005/618/EC MCV amendment to RoHS Directive 2002/95/EC |
| Standards | RoHS 2005/618/EC, 2002/95/EC |
| Sub Brand | B30 Series |
| Suggested Ribbon Series | B30-R10000-WT |
| Temperature Range | -40 ?°F - 180 ?°F |
| Type | Label |
| UNSPSC | 55121612 |
| UPC 11 | 75447318315 |
| UPC 12 | 75447318315 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Brady® |
| Manufacturer | Brady Corporation |
| Color | Green |
| Thickness | 0.004 in |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Alternate Catalog Number | 142008 |
| Legend|Background Color | Green |
| Suitable For Use With | BBP®30, 33 Label Printer, BBP®31 Sign and Label Printer, BBP®35 Multi-Color Sign and Label Printer, BBP®37 Color and Cut Sign and Label Printer, i3300, S3000, S3100 BradyPrinter |
| Temperature Rating | -40 to 180 °F |
| Component and Equipment Labeling;Electrical Labeling;Facility Identification;Floor Marking;Laboratory Labeling;Lean and 5S Labeling;Pipe and Valve Marking;Warehouse Marking |
| Aggressive Adhesive;Harsh Environment;Outdoor Durable;Permanent Adhesive |
| Highly pliable material with high tack permanent adhesive for rough, highly textured, dirty and harsh environment surfaces including outdoors |
| Conforms and adheres to difficult surfaces like painted cinder blocks, painted wood, textured plastic, paper jacketed pipes and blow molded cases |
| Resistant to exposure to chemicals, greases and oils, salt spray, cleaners and detergents and general industrial grime |
| 8 to 10 years average outdoor durability in temperatures from -40 to 180 deg F can be applied as low as 0 deg F |
| Adheres to difficult low surface energy items (PVC piping, blow-molded equipment cases, ABS plastics, recycled plastics) |
| Permanent acrylic adhesive can be applied at cold temperatures |
| 1 roll per package |