or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
BogenĀ®
BogenĀ® CSD2X2 Drop-In Ceiling Speaker With Enclosed Back Can, 24 in OAW x 4-7/8 in OAH x 24 in OAL, Off-White
BogenĀ®
BogenĀ® CSD2X2 Drop-In Ceiling Speaker With Enclosed Back Can, 24 in OAW x 4-7/8 in OAH x 24 in OAL, Off-White
SKU523287
MFGR #CSD2X2
$/ea
BogenĀ® Ceiling Speaker, Drop-In, 24 in Overall Width, 4-7/8 in Overall Height, 24 in Overall Length, 4 W Maximum, 94 dB, 95 Hz to 20 kHz, Steel Enclosure, Off-White Enclosure
BogenĀ® Ceiling Speaker, Drop-In, 24 in Overall Width, 4-7/8 in Overall Height, 24 in Overall Length, 4 W Maximum, 94 dB, 95 Hz to 20 kHz, Steel Enclosure, Off-White Enclosure
Catalog Number CSD2X2 Country of Origin CN Frequency Rating 95 Hz to 20 kHz Gross Weight Per Pack 12.0000 lb Maximum Wattage Rating 4 W Sensitivity 94 dB Standards UL 1480 Type Drop-In UNSPSC 52161512 UPC 11 76536848003 UPC 12 76536848003 Stock Status NONSTOCK Brand BogenĀ® Manufacturer Bogen Communications, Inc. Enclosure Color Off-White Enclosure Material Steel Overall Height 4-7/8 in Overall Length 24 in Overall Width 24 in Full-range speaker that allows for fast and easy installation, which saves installation time, effort, and cost ; Fits perfectly into place in 2 ft x 2 ft ceiling grids without needing to cut ceiling tiles or requiring the use of tile support rails ; Can also be easily installed in 2 ft x 4 Ft ceiling grids, just make one cut to the ceiling tile, position the support rail (included), and drop the speaker into place ; Finely perforated grille over the entire front of speaker ; Fully enclosed, industrial grade steel construction ; Enclosed back can ; 8 IN main treated paper cone with secondary high-frequency cone ; Taps selected by rotary switch ; Seismic attachment points ; Includes support rail crossbar ; Connect via wire nuts included in electrical box Finely perforated grille over the entire front of speaker Fully enclosed, industrial grade steel construction 8 in main cone with secondary high-frequency cone 70/25 VAC voltage rating Seismic attachment points 100 deg dispersion Treated paper cone material and surround Wire nuts connection
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | CSD2X2 |
| Country of Origin | CN |
| Frequency Rating | 95 Hz to 20 kHz |
| Gross Weight Per Pack | 12.0000 lb |
| Maximum Wattage Rating | 4 W |
| Sensitivity | 94 dB |
| Standards | UL 1480 |
| Type | Drop-In |
| UNSPSC | 52161512 |
| UPC 11 | 76536848003 |
| UPC 12 | 76536848003 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | BogenĀ® |
| Manufacturer | Bogen Communications, Inc. |
| Enclosure Color | Off-White |
| Enclosure Material | Steel |
| Overall Height | 4-7/8 in |
| Overall Length | 24 in |
| Overall Width | 24 in |
| Full-range speaker that allows for fast and easy installation, which saves installation time, effort, and cost ; Fits perfectly into place in 2 ft x 2 ft ceiling grids without needing to cut ceiling tiles or requiring the use of tile support rails ; Can also be easily installed in 2 ft x 4 Ft ceiling grids, just make one cut to the ceiling tile, position the support rail (included), and drop the speaker into place ; Finely perforated grille over the entire front of speaker ; Fully enclosed, industrial grade steel construction ; Enclosed back can ; 8 IN main treated paper cone with secondary high-frequency cone ; Taps selected by rotary switch ; Seismic attachment points ; Includes support rail crossbar ; Connect via wire nuts included in electrical box |
| Finely perforated grille over the entire front of speaker |
| Fully enclosed, industrial grade steel construction |
| 8 in main cone with secondary high-frequency cone |
| 70/25 VAC voltage rating |
| Seismic attachment points |
| 100 deg dispersion |
| Treated paper cone material and surround |
| Wire nuts connection |