or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
BannerĀ®
Banner Engineering OTBVR81 W/Y
BannerĀ®
Banner Engineering OTBVR81 W/Y
SKU765538
MFGR #OTBVR81 W/Y
Your Cost: $177.00/ea
OTB Serives optical touch button is made of thermoplastic polysulfone.
OTB Serives optical touch button is made of thermoplastic polysulfone.
Catalog Number OTBVR81 W/Y Connection Size 30 mm Connection Type 6-Foot Attached Cable Country of Origin CN/MX Enclosure Type Non Metallic Environmental Conditions Banner Gross Weight Per Pack 0.6600 lb Indicator LEDs Yes Material Thermoplastic Polysulfone (Housing) Mounting Type Base Mount Operating Action Normally Open/Normally Closed Operating Temperature - 20 to +50 °C Output Type SPDT E/M Relay Response Time 100 ms Series OTB Type Optical Touch Button Voltage Rating 20 to 30 VAC//VDC Stock Status NONSTOCK Brand Banner® Manufacturer Banner Engineering Corp. Color Yellow Size 30 mm -OTB Series:Momentary Action Touch Button w/Yellow F.C -Input:20-30V ac or dc; Upper Housing:Polysulfone -Output:E/M Relay (SPDT) -2m (6.5ft) Cable
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | OTBVR81 W/Y |
| Connection Size | 30 mm |
| Connection Type | 6-Foot Attached Cable |
| Country of Origin | CN/MX |
| Enclosure Type | Non Metallic |
| Environmental Conditions | Banner |
| Gross Weight Per Pack | 0.6600 lb |
| Indicator LEDs | Yes |
| Material | Thermoplastic Polysulfone (Housing) |
| Mounting Type | Base Mount |
| Operating Action | Normally Open/Normally Closed |
| Operating Temperature | - 20 to +50 °C |
| Output Type | SPDT E/M Relay |
| Response Time | 100 ms |
| Series | OTB |
| Type | Optical Touch Button |
| Voltage Rating | 20 to 30 VAC//VDC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | BannerĀ® |
| Manufacturer | Banner Engineering Corp. |
| Color | Yellow |
| Size | 30 mm |
| -OTB Series:Momentary Action Touch Button w/Yellow F.C |
| -Input:20-30V ac or dc; Upper Housing:Polysulfone |
| -Output:E/M Relay (SPDT) |
| -2m (6.5ft) Cable |