or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line S075 Oiltight Enclosure Hole Seal, 1 in Conduit, 1.06 in Hole, For Use With Meter Socket, Conduit Hole, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line S075 Oiltight Enclosure Hole Seal, 1 in Conduit, 1.06 in Hole, For Use With Meter Socket, Conduit Hole, Steel
SKU798027
MFGR #S075
Your Cost: $10.34/ea
List: B-Line Enclosure Hole Seal, Oiltight, 1.06 in, 1 in Conduit, For Use With: Meter Socket, Conduit Hole, Steel, Powder Coated, Gray, 1.88 in Dia
B-Line Enclosure Hole Seal, Oiltight, 1.06 in, 1 in Conduit, For Use With: Meter Socket, Conduit Hole, Steel, Powder Coated, Gray, 1.88 in Dia
Alternate Catalog Number 78205144210 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number S075 Color Gray Country of Origin MUL Currency USD Dimensions 1.88 in Dia EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.1700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.08 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.38 in Height [Metric] 11.1125 cm Returnable Y Size 1.88 In Diameter Standard UL Listed Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL Listed Sub Brand B-Line series Type Oiltight UNSPSC 39121321 UPC 11 78205144210 UPC 12 782051442106 Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Conduit Size 3/4 in Finish Polyester Powder Painted Hole Size 1.06 in Material Steel Suitable For Use With Meter Socket, Conduit Hole Commercial / Institutional Buildings / Structures - Power Distribution and ControlsInd Facilities & Factories - Facility: Critical PowerInd Facilities & Factories - Facility: Automation and MonitoringInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - OtherUtility - Substations, Utility Transmission and DistributionCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherInd Facilities & Factories - Facility: Power Distribution and ControlCommercial / Institutional Buildings / Structures - Lighting and Lighting ControlsInd Facilities & Factories - Mfg. Process Electrification and ControlInd Facilities & Factories - Facility: Lighting and Lighting ControlsDatacenters - Datacenters - Other Includes Oil-Resistant Gasketing, Plated Stud, Wing Nut, Hole Diameter 1.38 in, Material Unpainted Stainless Steel Each hole seal has oil resistant gasketing and plated stud and wing nut
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78205144210 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | S075 |
| Color | Gray |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1.88 in Dia |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.1700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.08 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.38 in |
| Height [Metric] | 11.1125 cm |
| Returnable | Y |
| Size | 1.88 In Diameter |
| Standard | UL Listed |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL Listed |
| Sub Brand | B-Line series |
| Type | Oiltight |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78205144210 |
| UPC 12 | 782051442106 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Conduit Size | 3/4 in |
| Finish | Polyester Powder Painted |
| Hole Size | 1.06 in |
| Material | Steel |
| Suitable For Use With | Meter Socket, Conduit Hole |
| Commercial / Institutional Buildings / Structures - Power Distribution and ControlsInd Facilities & Factories - Facility: Critical PowerInd Facilities & Factories - Facility: Automation and MonitoringInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - OtherUtility - Substations, Utility Transmission and DistributionCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherInd Facilities & Factories - Facility: Power Distribution and ControlCommercial / Institutional Buildings / Structures - Lighting and Lighting ControlsInd Facilities & Factories - Mfg. Process Electrification and ControlInd Facilities & Factories - Facility: Lighting and Lighting ControlsDatacenters - Datacenters - Other |
| Includes Oil-Resistant Gasketing, Plated Stud, Wing Nut, Hole Diameter 1.38 in, Material Unpainted Stainless Steel |
| Each hole seal has oil resistant gasketing and plated stud and wing nut |