or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line 6636-4XSFW Feed-Through Wireway, 36 in L x 6 in W x 6 in H, Hinged/Screw Clamp Cover, 304 Stainless Steel
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line 6636-4XSFW Feed-Through Wireway, 36 in L x 6 in W x 6 in H, Hinged/Screw Clamp Cover, 304 Stainless Steel
SKU648228
MFGR #6636-4XSFW
Your Cost: $1,857.82/ea
List: B-Line is a leading manufacturer of quality support systems and enclosures for the electrical, mechanical and communications industries. Our products include bolted framing, strut systems and fittings, cable tray, cable management, comm/data equipment, cabinets, enclosures and metering devices, as well as pipe hangers and mechanical supports. Our product lines are manufactured in modern facilities throughout the United States, United Kingdom, and the Kingdom of Saudi Arabia, and are used in a variety of applications in the commercial, industrial, utility and OEM markets.
B-Line is a leading manufacturer of quality support systems and enclosures for the electrical, mechanical and communications industries. Our products include bolted framing, strut systems and fittings, cable tray, cable management, comm/data equipment, cabinets, enclosures and metering devices, as well as pipe hangers and mechanical supports. Our product lines are manufactured in modern facilities throughout the United States, United Kingdom, and the Kingdom of Saudi Arabia, and are used in a variety of applications in the commercial, industrial, utility and OEM markets.
Alternate Catalog Number 78205113450 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6636-4XSFW Country of Origin US Currency USD Enclosure NEMA 4X, IP55 EU RoHS Indicator C Finish Stainless Steel Gross Weight Per Pack 17.4680 lb Gross Weight per Pack Metric 7.92 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 15.2400 cm Length [Metric] 91.4400 cm NEMA Rating NEMA 4X/IP55 Returnable N Standard UL 870, CSA C22.2, IEC 60529 Standards ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, UL 870, CSA C22.2 No. 26, IEC 60529 Straight Section Length 36.00 In Sub Brand B-Line series Type Straight Section UNSPSC 39131710 UPC 11 78205113450 UPC 12 782051134506 Width [Metric] 15.2400 cm Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Cover Type Hinged/Screw Clamp Height 6.00 in Length 36.00 in Material 304 Stainless Steel Width 6.00 in Ind Facilities & Factories - Facility: Critical PowerInd Facilities & Factories - Facility: Safety and Security SystemsCommercial / Institutional Buildings / Structures - Power Distribution and ControlsInd Facilities & Factories - Facility: Lighting and Lighting ControlsCommercial / Institutional Buildings / Structures - Critical PowerInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherInd Facilities & Factories - Facility: Automation and MonitoringCommercial / Institutional Buildings / Structures - Safety and Security SystemsInd Facilities & Factories - Facility: Power Distribution and Control Wireway body and cover are fabricated from 14 ga steel Flanges are 10 ga stainless steel All continuous welded seams are finished smooth External and internal edges are rounded to prevent injury or damage to cable Covers are secured to the wireway and fitting body with heavy duty butt hinges and quick release latches Covers have a fixed, oil resistant gasket An oil resistant gasket is provided for installation between flanges Intended for indoor or outdoor use where a corrosive environment exists
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78205113450 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6636-4XSFW |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Enclosure | NEMA 4X, IP55 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Stainless Steel |
| Gross Weight Per Pack | 17.4680 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 7.92 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 15.2400 cm |
| Length [Metric] | 91.4400 cm |
| NEMA Rating | NEMA 4X/IP55 |
| Returnable | N |
| Standard | UL 870, CSA C22.2, IEC 60529 |
| Standards | ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, UL 870, CSA C22.2 No. 26, IEC 60529 |
| Straight Section Length | 36.00 In |
| Sub Brand | B-Line series |
| Type | Straight Section |
| UNSPSC | 39131710 |
| UPC 11 | 78205113450 |
| UPC 12 | 782051134506 |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Cover Type | Hinged/Screw Clamp |
| Height | 6.00 in |
| Length | 36.00 in |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Width | 6.00 in |
| Ind Facilities & Factories - Facility: Critical PowerInd Facilities & Factories - Facility: Safety and Security SystemsCommercial / Institutional Buildings / Structures - Power Distribution and ControlsInd Facilities & Factories - Facility: Lighting and Lighting ControlsCommercial / Institutional Buildings / Structures - Critical PowerInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherInd Facilities & Factories - Facility: Automation and MonitoringCommercial / Institutional Buildings / Structures - Safety and Security SystemsInd Facilities & Factories - Facility: Power Distribution and Control |
| Wireway body and cover are fabricated from 14 ga steel |
| Flanges are 10 ga stainless steel |
| All continuous welded seams are finished smooth |
| External and internal edges are rounded to prevent injury or damage to cable |
| Covers are secured to the wireway and fitting body with heavy duty butt hinges and quick release latches |
| Covers have a fixed, oil resistant gasket |
| An oil resistant gasket is provided for installation between flanges |
| Intended for indoor or outdoor use where a corrosive environment exists |