or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line 4424-4XSFW Feed-Through Wireway, 24 in L x 4 in W x 4 in H, Hinged/Screw Clamp Cover, 304 Stainless Steel
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line 4424-4XSFW Feed-Through Wireway, 24 in L x 4 in W x 4 in H, Hinged/Screw Clamp Cover, 304 Stainless Steel
SKU370574
MFGR #4424-4XSFW
Your Cost: $1,092.40/ea
List: B-Line is a leading manufacturer of quality support systems and enclosures for the electrical, mechanical and communications industries. Our products include bolted framing, strut systems and fittings, cable tray, cable management, comm/data equipment, cabinets, enclosures and metering devices, as well as pipe hangers and mechanical supports. Our product lines are manufactured in modern facilities throughout the United States, United Kingdom, and the Kingdom of Saudi Arabia, and are used in a variety of applications in the commercial, industrial, utility and OEM markets.
B-Line is a leading manufacturer of quality support systems and enclosures for the electrical, mechanical and communications industries. Our products include bolted framing, strut systems and fittings, cable tray, cable management, comm/data equipment, cabinets, enclosures and metering devices, as well as pipe hangers and mechanical supports. Our product lines are manufactured in modern facilities throughout the United States, United Kingdom, and the Kingdom of Saudi Arabia, and are used in a variety of applications in the commercial, industrial, utility and OEM markets.
Alternate Catalog Number 78205113426 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 4424-4XSFW Country of Origin US Currency USD Enclosure NEMA 4X, IP55 EU RoHS Indicator C Finish Stainless Steel Gross Weight Per Pack 8.4980 lb Gross Weight per Pack Metric 3.86 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 10.1600 cm Length [Metric] 60.9600 cm NEMA Rating NEMA 4X/IP55 Returnable N Standard UL 870, CSA C22.2, IEC 60529 Straight Section Length 24.00 In Sub Brand B-Line series Type Straight Section UNSPSC 39131710 UPC 11 78205113426 UPC 12 782051134261 Width [Metric] 10.1600 cm Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Cover Type Hinged/Screw Clamp Height 4.00 in Length 24.00 in Material 304 Stainless Steel Width 4.00 in Ind Facilities & Factories - Facility: Safety and Security SystemsCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Critical PowerInd Facilities & Factories - Facility: Power Distribution and ControlInd Facilities & Factories - Facility: Automation and MonitoringCommercial / Institutional Buildings / Structures - Safety and Security SystemsInd Facilities & Factories - Facility: Lighting and Lighting ControlsInd Facilities & Factories - Facility: Critical PowerCommercial / Institutional Buildings / Structures - Power Distribution and ControlsInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - Other Wireway body and cover are fabricated from 14 ga steel Flanges are 10 ga stainless steel All continuous welded seams are finished smooth External and internal edges are rounded to prevent injury or damage to cable Covers are secured to the wireway and fitting body with heavy duty butt hinges and quick release latches Covers have a fixed, oil resistant gasket An oil resistant gasket is provided for installation between flanges Intended for indoor or outdoor use where a corrosive environment exists
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78205113426 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 4424-4XSFW |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Enclosure | NEMA 4X, IP55 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Stainless Steel |
| Gross Weight Per Pack | 8.4980 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.86 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 10.1600 cm |
| Length [Metric] | 60.9600 cm |
| NEMA Rating | NEMA 4X/IP55 |
| Returnable | N |
| Standard | UL 870, CSA C22.2, IEC 60529 |
| Straight Section Length | 24.00 In |
| Sub Brand | B-Line series |
| Type | Straight Section |
| UNSPSC | 39131710 |
| UPC 11 | 78205113426 |
| UPC 12 | 782051134261 |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Cover Type | Hinged/Screw Clamp |
| Height | 4.00 in |
| Length | 24.00 in |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Width | 4.00 in |
| Ind Facilities & Factories - Facility: Safety and Security SystemsCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Critical PowerInd Facilities & Factories - Facility: Power Distribution and ControlInd Facilities & Factories - Facility: Automation and MonitoringCommercial / Institutional Buildings / Structures - Safety and Security SystemsInd Facilities & Factories - Facility: Lighting and Lighting ControlsInd Facilities & Factories - Facility: Critical PowerCommercial / Institutional Buildings / Structures - Power Distribution and ControlsInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - Other |
| Wireway body and cover are fabricated from 14 ga steel |
| Flanges are 10 ga stainless steel |
| All continuous welded seams are finished smooth |
| External and internal edges are rounded to prevent injury or damage to cable |
| Covers are secured to the wireway and fitting body with heavy duty butt hinges and quick release latches |
| Covers have a fixed, oil resistant gasket |
| An oil resistant gasket is provided for installation between flanges |
| Intended for indoor or outdoor use where a corrosive environment exists |