or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line 44120-3RHSNK EnviroShield™ System Lay-In Wireway, 120 in L 4 in H, Removable/Hinged Cover, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line 44120-3RHSNK EnviroShield™ System Lay-In Wireway, 120 in L 4 in H, Removable/Hinged Cover, Steel
SKU950342
MFGR #44120-3RHS NK
Your Cost: $349.29/ea
List: B-Line Lay-In Wireway, Series: EnviroShield™ System, 120 in Length, 4 in Height, Removable/Hinged Cover, NEMA 3R, Steel, Gray, Acrylic Electro Coated
B-Line Lay-In Wireway, Series: EnviroShield™ System, 120 in Length, 4 in Height, Removable/Hinged Cover, NEMA 3R, Steel, Gray, Acrylic Electro Coated
Alternate Catalog Number 78205164074 Catalog Number 44120-3RHS NK Color Gray Country of Origin US Currency USD Finish Galvanneal Gross Weight Per Pack 36.0700 lb NEMA Rating NEMA 3R/IP32 Returnable Y UNSPSC 39131710 UPC 11 78205164074 UPC 12 78205164074 Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Cover Type Hinged Height 4 in Length 120 in Material Steel Width 4 in Wireway body and cover are fabricated from code gauge steel or brushed aluminum Wireway body has embossed mounting holes on the back Cover is secured to the body with gasketed retaining screw Variety of fittings allow runs which can change directions, size, junction and terminate, as well as, expansion and contraction Wireway connectors (sold separately) have a gate feature which can swing completely open allowing for lay in of wire and cable Wireway connectors have a locking feature for optional pad locking Removable hinge cover construction Z-slots for quick-connect connection method Wireways 120 in L has two overlapping covers Galvannealed steel with ANSI 61 gray acrylic electro coat finish and zinc plated hardware Aluminum with stainless steel hardware RHS subclass Without knockout Without knockouts
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78205164074 |
| Catalog Number | 44120-3RHS NK |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Finish | Galvanneal |
| Gross Weight Per Pack | 36.0700 lb |
| NEMA Rating | NEMA 3R/IP32 |
| Returnable | Y |
| UNSPSC | 39131710 |
| UPC 11 | 78205164074 |
| UPC 12 | 78205164074 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Cover Type | Hinged |
| Height | 4 in |
| Length | 120 in |
| Material | Steel |
| Width | 4 in |
| Wireway body and cover are fabricated from code gauge steel or brushed aluminum |
| Wireway body has embossed mounting holes on the back |
| Cover is secured to the body with gasketed retaining screw |
| Variety of fittings allow runs which can change directions, size, junction and terminate, as well as, expansion and contraction |
| Wireway connectors (sold separately) have a gate feature which can swing completely open allowing for lay in of wire and cable |
| Wireway connectors have a locking feature for optional pad locking |
| Removable hinge cover construction |
| Z-slots for quick-connect connection method |
| Wireways 120 in L has two overlapping covers |
| Galvannealed steel with ANSI 61 gray acrylic electro coat finish and zinc plated hardware |
| Aluminum with stainless steel hardware |
| RHS subclass |
| Without knockout |
| Without knockouts |