or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line 121236 G NK Lay-In Wireway, 36 in L 12 in H, Threaded Cover, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line 121236 G NK Lay-In Wireway, 36 in L 12 in H, Threaded Cover, Steel
SKU940040
MFGR #121236 G NK
Your Cost: $400.51/ea
List: B-Line Lay-In Wireway, 36 in Length, 12 in Height, Threaded Cover, NEMA 1, Steel, Gray, Acrylic Electro Coated/Painted
B-Line Lay-In Wireway, 36 in Length, 12 in Height, Threaded Cover, NEMA 1, Steel, Gray, Acrylic Electro Coated/Painted
Alternate Catalog Number 78205110715 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 121236 G NK Country of Origin US Currency USD Enclosure NEMA 1, IP30 EU RoHS Indicator C Finish Gray Gross Weight Per Pack 30.0360 lb Gross Weight per Pack Metric 13.63 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 30.4800 cm Length [Metric] 91.4400 cm Returnable Y Standard UL 870, CSA C22.2, IEC 60529 Standards UL 870, CSA C22.2 NO 26, Type 1 Straight Section Length 36.00 In Sub Brand B-Line series Type Lay-In UNSPSC 39131710 UPC 11 78205110715 UPC 12 78205110715 Width [Metric] 30.4800 cm Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Cover Type Screw Height 12.00 in Length 36.00 in Material Steel Width 12.00 in Ind Facilities & Factories - Facility: Safety and Security SystemsInd Facilities & Factories - Facility: Lighting and Lighting ControlsInd Facilities & Factories - Facility: Power Distribution and ControlInd Facilities & Factories - Facility: Critical PowerCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Critical PowerInd Facilities & Factories - Facility: Automation and MonitoringCommercial / Institutional Buildings / Structures - Safety and Security SystemsCommercial / Institutional Buildings / Structures - Power Distribution and ControlsInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - Other Without knockouts
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78205110715 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 121236 G NK |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Enclosure | NEMA 1, IP30 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Gray |
| Gross Weight Per Pack | 30.0360 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 13.63 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 30.4800 cm |
| Length [Metric] | 91.4400 cm |
| Returnable | Y |
| Standard | UL 870, CSA C22.2, IEC 60529 |
| Standards | UL 870, CSA C22.2 NO 26, Type 1 |
| Straight Section Length | 36.00 In |
| Sub Brand | B-Line series |
| Type | Lay-In |
| UNSPSC | 39131710 |
| UPC 11 | 78205110715 |
| UPC 12 | 78205110715 |
| Width [Metric] | 30.4800 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Cover Type | Screw |
| Height | 12.00 in |
| Length | 36.00 in |
| Material | Steel |
| Width | 12.00 in |
| Ind Facilities & Factories - Facility: Safety and Security SystemsInd Facilities & Factories - Facility: Lighting and Lighting ControlsInd Facilities & Factories - Facility: Power Distribution and ControlInd Facilities & Factories - Facility: Critical PowerCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Critical PowerInd Facilities & Factories - Facility: Automation and MonitoringCommercial / Institutional Buildings / Structures - Safety and Security SystemsCommercial / Institutional Buildings / Structures - Power Distribution and ControlsInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - Other |
| Without knockouts |