or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
120.00 SC STRAIGHT SECTION W/O KO
SKU86298
MFGR #44120 G NK
Your Cost: $230.73/ea
List: B-Line is a leading manufacturer of quality support systems and enclosures for the electrical, mechanical and communications industries. Our products include bolted framing, strut systems and fittings, cable tray, cable management, comm/data equipment, cabinets, enclosures and metering devices, as well as pipe hangers and mechanical supports. Our product lines are manufactured in modern facilities throughout the United States, United Kingdom, and the Kingdom of Saudi Arabia, and are used in a variety of applications in the commercial, industrial, utility and OEM markets.
B-Line is a leading manufacturer of quality support systems and enclosures for the electrical, mechanical and communications industries. Our products include bolted framing, strut systems and fittings, cable tray, cable management, comm/data equipment, cabinets, enclosures and metering devices, as well as pipe hangers and mechanical supports. Our product lines are manufactured in modern facilities throughout the United States, United Kingdom, and the Kingdom of Saudi Arabia, and are used in a variety of applications in the commercial, industrial, utility and OEM markets.
Alternate Catalog Number 78205110155 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 44120 G NK Color Gray Country of Origin US Currency USD Enclosure NEMA 1, IP30 EU RoHS Indicator C Finish Gray Gross Weight Per Pack 33.1930 lb Gross Weight per Pack Metric 15.06 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 10.1600 cm Length [Metric] 304.8000 cm NEMA Rating NEMA 1/IP30 Returnable Y Standard CSA Certified,UL Listed Standards ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, UL 870, CSA C22.2 No. 26, IEC 60529 Straight Section Length 120.00 in Sub Brand B-Line series Type Straight Section UNSPSC 39131710 UPC 11 78205110155 UPC 12 78205110155 Width [Metric] 10.1600 cm Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Cover Type Screw Height 4.00 in Length 120.00 in Material Steel Width 4.00 in Commercial / Institutional Buildings / Structures - Power Distribution and ControlsInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Critical PowerInd Facilities & Factories - Facility: Safety and Security SystemsInd Facilities & Factories - Facility: Power Distribution and ControlInd Facilities & Factories - Facility: Critical PowerCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherInd Facilities & Factories - Facility: Lighting and Lighting ControlsInd Facilities & Factories - Facility: Automation and MonitoringCommercial / Institutional Buildings / Structures - Safety and Security Systems Wireway body has mounting holes on the back Cover is secured to the body with plated screws Keyhole slots are furnished on the wireway cover which allow easy access to the inside without removing the screws Variety of fittings allow runs which can change direction, junction and terminate Standard wireway connectors have a gate feature which can swing completely open allowing for lay in of wire and cable Interchangeable with type 1 hinge cover wireway and fittings when HSCA connector is used Wireway exceeding 72 in L has two overlapping covers Wireway body and cover are fabricated from code gauge steel or galvanized steel Without knockout Without knockouts
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78205110155 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 44120 G NK |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Enclosure | NEMA 1, IP30 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Gray |
| Gross Weight Per Pack | 33.1930 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 15.06 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 10.1600 cm |
| Length [Metric] | 304.8000 cm |
| NEMA Rating | NEMA 1/IP30 |
| Returnable | Y |
| Standard | CSA Certified,UL Listed |
| Standards | ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, UL 870, CSA C22.2 No. 26, IEC 60529 |
| Straight Section Length | 120.00 in |
| Sub Brand | B-Line series |
| Type | Straight Section |
| UNSPSC | 39131710 |
| UPC 11 | 78205110155 |
| UPC 12 | 78205110155 |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Cover Type | Screw |
| Height | 4.00 in |
| Length | 120.00 in |
| Material | Steel |
| Width | 4.00 in |
| Commercial / Institutional Buildings / Structures - Power Distribution and ControlsInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Critical PowerInd Facilities & Factories - Facility: Safety and Security SystemsInd Facilities & Factories - Facility: Power Distribution and ControlInd Facilities & Factories - Facility: Critical PowerCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherInd Facilities & Factories - Facility: Lighting and Lighting ControlsInd Facilities & Factories - Facility: Automation and MonitoringCommercial / Institutional Buildings / Structures - Safety and Security Systems |
| Wireway body has mounting holes on the back |
| Cover is secured to the body with plated screws |
| Keyhole slots are furnished on the wireway cover which allow easy access to the inside without removing the screws |
| Variety of fittings allow runs which can change direction, junction and terminate |
| Standard wireway connectors have a gate feature which can swing completely open allowing for lay in of wire and cable |
| Interchangeable with type 1 hinge cover wireway and fittings when HSCA connector is used |
| Wireway exceeding 72 in L has two overlapping covers |
| Wireway body and cover are fabricated from code gauge steel or galvanized steel |
| Without knockout |
| Without knockouts |