or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
120.00 GALV SC STRAIGHT SECTION W/O KO
SKU444940
MFGR #44120 GGV NK
Your Cost: $219.26/ea
List: B-Line Lay-In Wireway, 120 in Length, 4 in Height, Threaded Cover, NEMA 1, Steel, Gray, Acrylic Electro Coated/Galvanized
B-Line Lay-In Wireway, 120 in Length, 4 in Height, Threaded Cover, NEMA 1, Steel, Gray, Acrylic Electro Coated/Galvanized
Alternate Catalog Number 78205100965 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 44120 GGV NK Color Gray Country of Origin MUL Currency USD Enclosure NEMA 1, IP30 EU RoHS Indicator C Finish Galvanized Gross Weight Per Pack 33.1930 lb Gross Weight per Pack Metric 15.06 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 10.1600 cm Length [Metric] 304.8000 cm NEMA Rating NEMA 1/IP30 Returnable Y Standard CSA Certified,UL Listed Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 870CSA C22.2 No. 26IEC 60529 Straight Section Length 120.00 in Sub Brand B-Line series Type Straight Section UNSPSC 39131710 UPC 11 78205100965 UPC 12 78205100965 Width [Metric] 10.1600 cm Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Cover Type Screw Height 4.00 in Length 120.00 in Material Steel Width 4.00 in Commercial / Institutional Buildings / Structures - Power Distribution and ControlsInd Facilities & Factories - Facility: Safety and Security SystemsInd Facilities & Factories - Facility: Automation and MonitoringCommercial / Institutional Buildings / Structures - Critical PowerInd Facilities & Factories - Facility: Critical PowerCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherInd Facilities & Factories - Facility: Lighting and Lighting ControlsCommercial / Institutional Buildings / Structures - Safety and Security SystemsInd Facilities & Factories - Facility: Power Distribution and ControlInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - Other Wireway body and cover are fabricated from code gauge steel or galvanized steel Wireway body has mounting holes on the back Cover is secured to the body with plated screws Keyhole slots are furnished on the wireway cover which allow easy access to the inside without removing the screws Wireway exceeding 72 in L has two overlapping covers Variety of fittings allow runs which can change direction, junction and terminate Standard wireway connectors (sold separately) have a gate feature which can swing completely open allowing for lay in of wire and cable Interchangeable with type 1 hinge cover wireway and fittings when HSCA connector is used A2 discount schedule AK1 and Z40 subclass Wash and phosphate undercoat or galvanized steel finish Without knockout Without knockouts
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78205100965 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 44120 GGV NK |
| Color | Gray |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| Enclosure | NEMA 1, IP30 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Galvanized |
| Gross Weight Per Pack | 33.1930 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 15.06 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 10.1600 cm |
| Length [Metric] | 304.8000 cm |
| NEMA Rating | NEMA 1/IP30 |
| Returnable | Y |
| Standard | CSA Certified,UL Listed |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 870CSA C22.2 No. 26IEC 60529 |
| Straight Section Length | 120.00 in |
| Sub Brand | B-Line series |
| Type | Straight Section |
| UNSPSC | 39131710 |
| UPC 11 | 78205100965 |
| UPC 12 | 78205100965 |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Cover Type | Screw |
| Height | 4.00 in |
| Length | 120.00 in |
| Material | Steel |
| Width | 4.00 in |
| Commercial / Institutional Buildings / Structures - Power Distribution and ControlsInd Facilities & Factories - Facility: Safety and Security SystemsInd Facilities & Factories - Facility: Automation and MonitoringCommercial / Institutional Buildings / Structures - Critical PowerInd Facilities & Factories - Facility: Critical PowerCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherInd Facilities & Factories - Facility: Lighting and Lighting ControlsCommercial / Institutional Buildings / Structures - Safety and Security SystemsInd Facilities & Factories - Facility: Power Distribution and ControlInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - Other |
| Wireway body and cover are fabricated from code gauge steel or galvanized steel |
| Wireway body has mounting holes on the back |
| Cover is secured to the body with plated screws |
| Keyhole slots are furnished on the wireway cover which allow easy access to the inside without removing the screws |
| Wireway exceeding 72 in L has two overlapping covers |
| Variety of fittings allow runs which can change direction, junction and terminate |
| Standard wireway connectors (sold separately) have a gate feature which can swing completely open allowing for lay in of wire and cable |
| Interchangeable with type 1 hinge cover wireway and fittings when HSCA connector is used |
| A2 discount schedule |
| AK1 and Z40 subclass |
| Wash and phosphate undercoat or galvanized steel finish |
| Without knockout |
| Without knockouts |