or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Dry Wiping Cloth
Alternate Catalog Number CC-DRY Application "cleans cable insulation, metal, electrical, and mechanical parts" ARRA Compliant X Buy American Compliant X Catalog Number 7100164706 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Expiry|Spoilage Date Applicable Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.09 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 6307102030 Height 3.40 in Height [Metric] 8.6360 cm Length 7.90 in Length [Metric] 20.0660 cm Material Composition Declaration RoHS 2011/65/EU compliant without exemption Returnable Y Size 10 per case Standards RoHS 2011/65/EU UNSPSC 26121600 UPC 11 05400743415 UPC 12 054007434153 Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm Stock Status NONSTOCK Brand 3M™ Manufacturer 3M™ Specifications 7 pH, 144 deg F Flash Point, 0.76 Specific Gravity, 100% Volatile, 500 V/mil Dielectric Strength Type Cable Cleaning "cleans cable insulation, metal, electrical, and mechanical parts" non-ozone depleting solvent cleaner Contain a full strength non-ozone depleting solvent cleaner, degreaser for use as an effective replacement for 1,1,1- Trichloroethane and other hazardous solvents It is formulated to exhibit excellent cleaning and degreasing properties A colorless, non-conducting liquid that emanates a light orange peel scent It is compatible with most solid dielectric cable insulations and will not cause tracking on insulation surfaces 144 deg F closed cup and 165 deg F open cup flash point Faint citrus odor 5 years shelf life These are unsaturated CC-3 cable cleaning pads
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | CC-DRY |
| Application | "cleans cable insulation, metal, electrical, and mechanical parts" |
| ARRA Compliant | X |
| Buy American Compliant | X |
| Catalog Number | 7100164706 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Expiry|Spoilage Date Applicable Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 6307102030 |
| Height | 3.40 in |
| Height [Metric] | 8.6360 cm |
| Length | 7.90 in |
| Length [Metric] | 20.0660 cm |
| Material Composition Declaration | RoHS 2011/65/EU compliant without exemption |
| Returnable | Y |
| Size | 10 per case |
| Standards | RoHS 2011/65/EU |
| UNSPSC | 26121600 |
| UPC 11 | 05400743415 |
| UPC 12 | 054007434153 |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | 3M™ |
| Manufacturer | 3M™ |
| Specifications | 7 pH, 144 deg F Flash Point, 0.76 Specific Gravity, 100% Volatile, 500 V/mil Dielectric Strength |
| Type | Cable Cleaning |
| "cleans cable insulation, metal, electrical, and mechanical parts" |
| non-ozone depleting solvent cleaner |
| Contain a full strength non-ozone depleting solvent cleaner, degreaser for use as an effective replacement for 1,1,1- Trichloroethane and other hazardous solvents |
| It is formulated to exhibit excellent cleaning and degreasing properties |
| A colorless, non-conducting liquid that emanates a light orange peel scent |
| It is compatible with most solid dielectric cable insulations and will not cause tracking on insulation surfaces |
| 144 deg F closed cup and 165 deg F open cup flash point |
| Faint citrus odor |
| 5 years shelf life |
| These are unsaturated CC-3 cable cleaning pads |