or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Cable Preparation Kit
Alternate Catalog Number CC-2-DRY Application cleans cable insulation, metal, electrical, and mechanical parts ARRA Compliant X Buy American Compliant X Catalog Number 7000132876 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Expiry|Spoilage Date Applicable Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.09 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3814005090 Height 5.60 in Height [Metric] 14.2240 cm Length 14.30 in Length [Metric] 36.3220 cm Material Composition Declaration RoHS 2011/65/EU compliant without exemption Returnable Y Size 10 per case Standards RoHS 2011/65/EU Sub Brand Scotch® UNSPSC 32000000 UPC 11 05400743414 UPC 12 054007434146 Width 6.60 in Width [Metric] 16.7640 cm Stock Status NONSTOCK Brand 3M™ Manufacturer 3M™ Type Cable Cleaning cleans cable insulation, metal, electrical, and mechanical parts non-ozone depleting solvent cleaner
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | CC-2-DRY |
| Application | cleans cable insulation, metal, electrical, and mechanical parts |
| ARRA Compliant | X |
| Buy American Compliant | X |
| Catalog Number | 7000132876 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Expiry|Spoilage Date Applicable Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3814005090 |
| Height | 5.60 in |
| Height [Metric] | 14.2240 cm |
| Length | 14.30 in |
| Length [Metric] | 36.3220 cm |
| Material Composition Declaration | RoHS 2011/65/EU compliant without exemption |
| Returnable | Y |
| Size | 10 per case |
| Standards | RoHS 2011/65/EU |
| Sub Brand | Scotch® |
| UNSPSC | 32000000 |
| UPC 11 | 05400743414 |
| UPC 12 | 054007434146 |
| Width | 6.60 in |
| Width [Metric] | 16.7640 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | 3M™ |
| Manufacturer | 3M™ |
| Type | Cable Cleaning |
| cleans cable insulation, metal, electrical, and mechanical parts |
| non-ozone depleting solvent cleaner |