nVent HOFFMAN TE162024020 MCLT Thermoelectric Cooler, 24 VDC, NEMA 12/3R/4/IP65 Enclosure, 567 Btu/hr
Custom_Product_Images_Illustration
SKU677881
MFGR #TE162024020
nVent HOFFMAN Thermoelectric Cooler, Series: MCLT, 24 VDC, 166 W Power, 567 Btu/hr Capacity, NEMA 12/3R/4/IP65 Enclosure, -40 to 131 deg F, Ceiling Mounting, 15.75 x 6.02 x 7.01 in Dimensions
Application
Controls and Drives; Corrosive Environments; Hygienic Environments; Power Distribution
ARRA Compliant
C
Btu Rating
567
Buy American Compliant
C
Catalog Number
TE162024020
Country of Origin
US
Currency
Dimensions
15.75 x 7.09 x 7.25 in
EU RoHS Indicator
RCP
Gross Volume Per Pack
1.09
Gross Volume UOM
FC
Gross Weight Per Pack
18.0000 lb
Gross Weight per Pack Metric
8.16
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
10.0000 in
Height [Metric]
25.4000 cm
Housing Material
Aluminum
Item Group
MCLT
Length
10.5000 in
Length [Metric]
45.7200 cm
Operating Temperature
-40 to 131 deg F
Operating Voltage
24 VDC
Power Consumption
166 W
Returnable
Y
Type
Thermoelectrics
Width
18.0000 in