nVent HOFFMAN TE121024010 MCLT Thermoelectric Cooler With Painted Shroud, 24 VDC, NEMA 12/3R/4/IP65 Enclosure, 321 Btu/hr
Custom_Product_Images_Illustration
SKU625672
MFGR #TE121024010
nVent HOFFMAN Thermoelectric Cooler, Series: MCLT, 24 VDC, 94 W Power, 321 Btu/hr Capacity, NEMA 12/3R/4/IP65 Enclosure, -40 to 131 deg F, Ceiling Mounting, 12.01 x 6.18 x 7.17 in Dimensions
Application
Controls and Drives; Corrosive Environments; Hygienic Environments; Power Distribution
ARRA Compliant
C
Btu Rating
321
Buy American Compliant
C
Catalog Number
TE121024010
Color
Light Gray
Color Code
RAL 7035
Country of Origin
US
Currency
Depth
7.43 in
Depth [Metric]
189 mm
Dimensions
12 x 6.18 x 7.43 in
EU RoHS Indicator
RCP
Finish
Powder Coated
Gross Volume Per Pack
0.95
Gross Volume UOM
FC
Gross Weight Per Pack
15.0000 lb
Gross Weight per Pack Metric
6.80
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
10.0000 in
Height [Metric]
25.4000 cm
Housing Material
Mild Steel
Item Group
MCLT
Length
10.0000 in
Length [Metric]
41.9100 cm
Material
Mild Steel
Max Temperature
55 °C
Min Temperature
-40 °F
Nominal Btu|h
321 Btu
Nominal Watts
94 W
Operating Temperature
-40 to 131 deg F
Operating Voltage
24 VDC
Package Quantity
1
Power Consumption
94 W
Rated Current
8.5 A
Returnable
Y
Thickness
16 ga
Thickness [Metric]
1.52 mm
Type
Thermoelectrics
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Voltage AC
24 VDC
Weight [Metric]
5 kg
Width
16.5000 in