nVent HOFFMAN TE090624010 MCLT Thermoelectric Cooler With Painted Shroud, 24 VDC, NEMA 12/3R/4/IP65 Enclosure, 178 Btu/hr
Custom_Product_Images_Illustration
SKU650952
MFGR #TE090624010
nVent HOFFMAN Thermoelectric Cooler, Series: MCLT, 24 VDC, 52 W Power, 178 Btu/hr Capacity, NEMA 12/3R/4/IP65 Enclosure, -40 to 131 deg F, Ceiling Mounting, 9.29 x 5.04 x 6.97 in Dimensions
Application
Controls and Drives; Corrosive Environments; Hygienic Environments; Power Distribution
ARRA Compliant
C
Btu Rating
178
Buy American Compliant
C
Catalog Number
TE090624010
Country of Origin
US
Currency
Dimensions
9.29 x 5.02 x 6.94 in
EU RoHS Indicator
RCP
Gross Volume Per Pack
0.55
Gross Volume UOM
FC
Gross Weight Per Pack
10.0000 lb
Gross Weight per Pack Metric
4.54
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
9.5000 in
Height [Metric]
24.1300 cm
Housing Material
Mild Steel
Item Group
MCLT
Length
8.0000 in
Length [Metric]
31.7500 cm
Operating Temperature
-40 to 131 deg F
Operating Voltage
24 VDC
Power Consumption
52 W
Returnable
Y
Type
Thermoelectrics
Width
12.5000 in