or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU900531
MFGR #T431016G100
$/ea
nVent HOFFMAN Sealed Enclosure Air Conditioner, Medium Outdoor, Series: MCL/T Series, 100 to 120 VAC, 19.9 A, 3016 W Power, 50/60 Hz Frequency, 10300 Btu/hr Capacity, NEMA 1/2/3/3R/4/12/13/IP65/IP66 Enclosure, Mechanical Thermostat Control, Plug Connection, -40 to 131 deg F, Side Mounting, Sheet Metal, Gray, 2 x 2 x 2 in Dimensions
nVent HOFFMAN Sealed Enclosure Air Conditioner, Medium Outdoor, Series: MCL/T Series, 100 to 120 VAC, 19.9 A, 3016 W Power, 50/60 Hz Frequency, 10300 Btu/hr Capacity, NEMA 1/2/3/3R/4/12/13/IP65/IP66 Enclosure, Mechanical Thermostat Control, Plug Connection, -40 to 131 deg F, Side Mounting, Sheet Metal, Gray, 2 x 2 x 2 in Dimensions
Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number T431016G100 Color Light Gray Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Gross Volume Per Pack 7.49 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 125.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 56.70 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8415820105 Height 44.0000 in Height [Metric] 111.7600 cm Item Group MCL Length 14.0000 in Length [Metric] 53.3400 cm Model T43 Operating Temperature -40-131 Power 1774/2350 Returnable Y Standards UL ListedcUL File No. SA6453CE CertifiedEAC CertifiedTelcordia GR-487RoHS CompliantARRA CompliantBuy American Act Compliant Sub Brand T-Series Type Air Conditioners UNSPSC 40101701 UPC 11 78351023353 UPC 12 78351023353 Width 21.0000 in Width [Metric] 35.5600 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Amperage Rating 16.2/21.0 A Frequency Rating 50/60 Hz Voltage Rating 115 V Controls and Drives; Power Distribution Stock models equipped with head pressure control for low ambient operation, compressor heater, coated condenser coil, malfunction switch, thermostat and heater package R407C and R134A earth friendly refrigerants UL listed to save customers and money with agency approvals Exterior and fully recessed mounting options on many models Compact footprint to minimize real estate and maximize capacity Reliable mechanical thermostat on enclosure side of the unit, indoor air conditioner Painted galvanized sheet metal cover for rugged factory and outdoor environments Easy mount flanges for simple installation Dual condenser side air movers for performance redundancy Cleanable reusable aluminum mesh filter protects coils for maximum cooling performance Enclosure side on all base models thermostat location, 27 deg C factory thermostat setting Every unit functionally tested before shipping Without heat package
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | T431016G100 |
| Color | Light Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Gross Volume Per Pack | 7.49 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 125.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 56.70 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8415820105 |
| Height | 44.0000 in |
| Height [Metric] | 111.7600 cm |
| Item Group | MCL |
| Length | 14.0000 in |
| Length [Metric] | 53.3400 cm |
| Model | T43 |
| Operating Temperature | -40-131 |
| Power | 1774/2350 |
| Returnable | Y |
| Standards | UL ListedcUL File No. SA6453CE CertifiedEAC CertifiedTelcordia GR-487RoHS CompliantARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Sub Brand | T-Series |
| Type | Air Conditioners |
| UNSPSC | 40101701 |
| UPC 11 | 78351023353 |
| UPC 12 | 78351023353 |
| Width | 21.0000 in |
| Width [Metric] | 35.5600 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Amperage Rating | 16.2/21.0 A |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Voltage Rating | 115 V |
| Controls and Drives; Power Distribution |
| Stock models equipped with head pressure control for low ambient operation, compressor heater, coated condenser coil, malfunction switch, thermostat and heater package |
| R407C and R134A earth friendly refrigerants |
| UL listed to save customers and money with agency approvals |
| Exterior and fully recessed mounting options on many models |
| Compact footprint to minimize real estate and maximize capacity |
| Reliable mechanical thermostat on enclosure side of the unit, indoor air conditioner |
| Painted galvanized sheet metal cover for rugged factory and outdoor environments |
| Easy mount flanges for simple installation |
| Dual condenser side air movers for performance redundancy |
| Cleanable reusable aluminum mesh filter protects coils for maximum cooling performance |
| Enclosure side on all base models thermostat location, 27 deg C factory thermostat setting |
| Every unit functionally tested before shipping |
| Without heat package |