or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU1058500
MFGR #P2CS228
$/ea
nVent HOFFMAN PROLINE⢠G2 Side Cover, Series: P40, 30.1 in Depth, 85.9 in Height, For Use With: 2200 mm H x 800 mm W Frames, Steel, Polyester Powder Coated, Light Gray
nVent HOFFMAN PROLINE⢠G2 Side Cover, Series: P40, 30.1 in Depth, 85.9 in Height, For Use With: 2200 mm H x 800 mm W Frames, Steel, Polyester Powder Coated, Light Gray
Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number P2CS228 Color Light Gray Color Code RAL 7035 Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Powder Coated Fits Frame Height [Metric] 2200 x 800 mm Gross Volume Per Pack 3.61 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 50.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 22.68 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 2.0000 in Height [Metric] 5.0800 cm Item Group P40 Length [Metric] 229.8700 cm Returnable Y Sub Brand ProLine Thickness 16 ga Thickness [Metric] 1.52 mm Type External Mounting for ProLine Industrial Enclosures UNSPSC 39121334 UPC 11 78351031352 UPC 12 783510313524 Width [Metric] 87.6300 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Length 34.5000 in Material Mild Steel Width 90.5000 in Controls and Drives; Power Distribution Hinge hanger on top for easy alignment Formed steel hems on the sides of the covers for enhanced structural support and to protect user from sharp edges Seamless polyurethane gasket provides a watertight, dust tight seal against moisture and contaminants
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | P2CS228 |
| Color | Light Gray |
| Color Code | RAL 7035 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Powder Coated |
| Fits Frame Height [Metric] | 2200 x 800 mm |
| Gross Volume Per Pack | 3.61 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 50.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 22.68 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 2.0000 in |
| Height [Metric] | 5.0800 cm |
| Item Group | P40 |
| Length [Metric] | 229.8700 cm |
| Returnable | Y |
| Sub Brand | ProLine |
| Thickness | 16 ga |
| Thickness [Metric] | 1.52 mm |
| Type | External Mounting for ProLine Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351031352 |
| UPC 12 | 783510313524 |
| Width [Metric] | 87.6300 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Length | 34.5000 in |
| Material | Mild Steel |
| Width | 90.5000 in |
| Controls and Drives; Power Distribution |
| Hinge hanger on top for easy alignment |
| Formed steel hems on the sides of the covers for enhanced structural support and to protect user from sharp edges |
| Seamless polyurethane gasket provides a watertight, dust tight seal against moisture and contaminants |