or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU91378
MFGR #PPB168
$/ea
nVent HOFFMAN ProLine⢠Plinth Base, Series: P20, 100 mm H x 599 mm W x 759 mm D, For Use With: ProLine⢠600 x 800 mm Modular Enclosure Frames, Steel, Polyester Powder Painted, Black
nVent HOFFMAN ProLine⢠Plinth Base, Series: P20, 100 mm H x 599 mm W x 759 mm D, For Use With: ProLine⢠600 x 800 mm Modular Enclosure Frames, Steel, Polyester Powder Painted, Black
Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number PPB168 Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Gross Volume Per Pack 1.50 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 15.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 6.80 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9403999045 Height 6.7500 in Height [Metric] 17.1450 cm Item Group P20 Length 7.7500 in Length [Metric] 125.7300 cm Returnable Y Sub Brand ProLine Type External Mounting for ProLine Industrial Enclosures UNSPSC 39121334 UPC 11 78351097380 UPC 12 78351097380 Width 49.5000 in Width [Metric] 19.6850 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Color Jet Black Material Mild Steel Size fits 600x800mm Controls and Drives; Power Distribution Plinth bases install under an enclosure to provide space for cables to enter from below Consists of four corner supports connected to four access panels The corner supports are cast aluminum The access panels are 16 ga steel and attach to the corner supports with screws Plinth bases are finished with RAL 9005 black textured polyester powder paint and include all necessary mounting hardware Order a gland plate system to provide Type 12 protection when using a plinth base
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | PPB168 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Gross Volume Per Pack | 1.50 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 15.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 6.80 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9403999045 |
| Height | 6.7500 in |
| Height [Metric] | 17.1450 cm |
| Item Group | P20 |
| Length | 7.7500 in |
| Length [Metric] | 125.7300 cm |
| Returnable | Y |
| Sub Brand | ProLine |
| Type | External Mounting for ProLine Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351097380 |
| UPC 12 | 78351097380 |
| Width | 49.5000 in |
| Width [Metric] | 19.6850 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Color | Jet Black |
| Material | Mild Steel |
| Size | fits 600x800mm |
| Controls and Drives; Power Distribution |
| Plinth bases install under an enclosure to provide space for cables to enter from below |
| Consists of four corner supports connected to four access panels |
| The corner supports are cast aluminum |
| The access panels are 16 ga steel and attach to the corner supports with screws |
| Plinth bases are finished with RAL 9005 black textured polyester powder paint and include all necessary mounting hardware |
| Order a gland plate system to provide Type 12 protection when using a plinth base |