or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SKU343156
MFGR #PMLSK
Your Cost: $311.81/ea
nVent HOFFMAN ProLine⢠Slave Door Interlock Kit, Series: P20, For Use With: ProLine⢠Modular Enclosure Frames, Steel, Zinc Plated
nVent HOFFMAN ProLine⢠Slave Door Interlock Kit, Series: P20, For Use With: ProLine⢠Modular Enclosure Frames, Steel, Zinc Plated
Application Arc Flash Safety; Controls and Drives ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number PMLSK Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Gross Weight Per Pack 3.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.59 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 12.0650 cm Length [Metric] 98.4250 cm Returnable Y Sub Brand ProLine UNSPSC 39121334 UPC 11 78351036970 UPC 12 783510369705 Width [Metric] 13.9700 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Type External Mounting for ProLine Industrial Enclosures Assemble to Order Yes Color Unpainted Finish Plated Gross Volume Per Pack 0.59 Gross Volume UOM FC Harmonization Tariff Schedule Code 8302496085 Interchangeable No Item Group P20 Modification Services Yes Package Quantity 1 Product Family ProLine Standards RoHS Compliant
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Arc Flash Safety; Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | PMLSK |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Gross Weight Per Pack | 3.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.59 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 12.0650 cm |
| Length [Metric] | 98.4250 cm |
| Returnable | Y |
| Sub Brand | ProLine |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351036970 |
| UPC 12 | 783510369705 |
| Width [Metric] | 13.9700 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Type | External Mounting for ProLine Industrial Enclosures |
| Assemble to Order | Yes |
| Color | Unpainted |
| Finish | Plated |
| Gross Volume Per Pack | 0.59 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8302496085 |
| Interchangeable | No |
| Item Group | P20 |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Product Family | ProLine |
| Standards | RoHS Compliant |