or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU60501
MFGR #PFHKBL
Your Cost: $284.88/ea
nVent HOFFMAN ProLine⢠Flush Swing Handle, Keylocking, Series: P20, For Use With: ProLine⢠Modular Enclosure Doors, Steel, Die Cast Zinc/Polyester Powder Painted, Black
nVent HOFFMAN ProLine⢠Flush Swing Handle, Keylocking, Series: P20, For Use With: ProLine⢠Modular Enclosure Doors, Steel, Die Cast Zinc/Polyester Powder Painted, Black
Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number PFHKBL Country of Origin CN Currency USD Depth 0.87 EU RoHS Indicator RCP Gross Volume Per Pack 0.09 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 1.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.59 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8302496085 Height 1.5000 in Height [Metric] 3.8100 cm Item Group P20 Length 7.0000 in Length [Metric] 35.5600 cm Returnable Y Sub Brand ProLine UNSPSC 39121334 UPC 11 78351095150 UPC 12 78351095150 Width 14.0000 in Width [Metric] 17.7800 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Color Jet Black Material Mild Steel Type External Mounting for ProLine Industrial Enclosures Controls and Drives; Power Distribution Keylock feature locks the handle to provide security for the enclosure When the key is in the unlocked position, the pushbutton releases the handle to provide access to the enclosure
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | PFHKBL |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Depth | 0.87 |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Gross Volume Per Pack | 0.09 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 1.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.59 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8302496085 |
| Height | 1.5000 in |
| Height [Metric] | 3.8100 cm |
| Item Group | P20 |
| Length | 7.0000 in |
| Length [Metric] | 35.5600 cm |
| Returnable | Y |
| Sub Brand | ProLine |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351095150 |
| UPC 12 | 78351095150 |
| Width | 14.0000 in |
| Width [Metric] | 17.7800 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Color | Jet Black |
| Material | Mild Steel |
| Type | External Mounting for ProLine Industrial Enclosures |
| Controls and Drives; Power Distribution |
| Keylock feature locks the handle to provide security for the enclosure |
| When the key is in the unlocked position, the pushbutton releases the handle to provide access to the enclosure |