or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN ProLine⢠PCSK7A6ACR P9 Cover, 34.62 in H x 23.47 in W, For Use With Hoffman Side Mount 13 Series Air Conditioner and 700A x 600 Rear of Sloped Fronts, Steel
nVent HOFFMAN ProLine⢠PCSK7A6ACR P9 Cover, 34.62 in H x 23.47 in W, For Use With Hoffman Side Mount 13 Series Air Conditioner and 700A x 600 Rear of Sloped Fronts, Steel
SKU930274
MFGR #PCSK7A6ACR
Your Cost: $524.26/ea
nVent HOFFMAN ProLine⢠Cover, Series: P9, 23.47 in Width, 34.62 in Height, For Use With: Hoffman Side Mount 13 Series Air Conditioner and 700A x 600 Rear of Sloped Fronts, Steel, Polyester Powder Painted, Light Gray
nVent HOFFMAN ProLine⢠Cover, Series: P9, 23.47 in Width, 34.62 in Height, For Use With: Hoffman Side Mount 13 Series Air Conditioner and 700A x 600 Rear of Sloped Fronts, Steel, Polyester Powder Painted, Light Gray
Application Controls and Drives ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number PCSK7A6ACR Color Light Gray Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Gross Volume Per Pack 1.65 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 21.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 9.53 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 7.6200 cm Item Group P9 Length [Metric] 96.5200 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Returnable Y Stock Status NONSTOCK Sub Brand ProLine Type HMI Enclosure Systems UNSPSC 39121325 UPC 11 78351046829 UPC 12 78351046829 Controls and Drives Seamless foam in place gasket assures a watertight and dust tight seal Covers are type 304 stainless steel or 16 ga steel finished with RAL 7035 textured light gray polyester powder paint Cover fits rear opening of ProLine⢠sloped fronts and is secured with semi-flush cover screws along right and left cover edges Use ProLine⢠frame shelf or ProLine⢠grid straps to support the operator interface
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | PCSK7A6ACR |
| Color | Light Gray |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Gross Volume Per Pack | 1.65 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 21.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 9.53 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 7.6200 cm |
| Item Group | P9 |
| Length [Metric] | 96.5200 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | ProLine |
| Type | HMI Enclosure Systems |
| UNSPSC | 39121325 |
| UPC 11 | 78351046829 |
| UPC 12 | 78351046829 |
| Controls and Drives |
| Seamless foam in place gasket assures a watertight and dust tight seal |
| Covers are type 304 stainless steel or 16 ga steel finished with RAL 7035 textured light gray polyester powder paint |
| Cover fits rear opening of ProLine⢠sloped fronts and is secured with semi-flush cover screws along right and left cover edges |
| Use ProLine⢠frame shelf or ProLine⢠grid straps to support the operator interface |