or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN ProLine⢠PB186 P20 Bottom Solid Base, 100 mm H x 799 mm W x 559 mm D, For Use With ProLine⢠800 x 600 mm Modular Enclosure Frames, Steel, Black
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN ProLine⢠PB186 P20 Bottom Solid Base, 100 mm H x 799 mm W x 559 mm D, For Use With ProLine⢠800 x 600 mm Modular Enclosure Frames, Steel, Black
SKU245396
MFGR #PB186
Your Cost: $399.86/ea
nVent HOFFMAN ProLine⢠Bottom Solid Base, Series: P20, 100 mm H x 799 mm W x 559 mm D, For Use With: ProLine⢠800 x 600 mm Modular Enclosure Frames, Steel, Polyester Powder Painted, Black
nVent HOFFMAN ProLine⢠Bottom Solid Base, Series: P20, 100 mm H x 799 mm W x 559 mm D, For Use With: ProLine⢠800 x 600 mm Modular Enclosure Frames, Steel, Polyester Powder Painted, Black
Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number PB186 Color Jet Black Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Gross Volume Per Pack 2.58 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 30.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 13.61 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9403999045 Height [Metric] 13.9700 cm Item Group P20 Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Returnable Y Stock Status NONSTOCK Sub Brand ProLine Type External Mounting for ProLine Industrial Enclosures UNSPSC 39121334 UPC 11 78351097740 UPC 12 783510977405 Width [Metric] 60.9600 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | PB186 |
| Color | Jet Black |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Gross Volume Per Pack | 2.58 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 30.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 13.61 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9403999045 |
| Height [Metric] | 13.9700 cm |
| Item Group | P20 |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | ProLine |
| Type | External Mounting for ProLine Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351097740 |
| UPC 12 | 783510977405 |
| Width [Metric] | 60.9600 cm |