or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU980426
MFGR #P2RA19T20
Your Cost: $272.02/ea
nVent HOFFMAN ProLineĀ® G2 Rack Angle, Conductive Tapped Hole, Series: P40, 1.89 in Width, 1.34 in Depth, 73-1/2 in Height, For Use With: 2000 mm H Frames, Steel, Plated
nVent HOFFMAN ProLineĀ® G2 Rack Angle, Conductive Tapped Hole, Series: P40, 1.89 in Width, 1.34 in Depth, 73-1/2 in Height, For Use With: 2000 mm H Frames, Steel, Plated
Application Controls and Drives ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number P2RA19T20 Color Unpainted Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Plated Gross Volume Per Pack 1.37 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 22.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 9.98 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8302496085 Height [Metric] 12.7000 cm Item Group P40 Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Rack Units 43 Returnable Y Stock Status NONSTOCK Sub Brand ProLine Thickness 12 ga Type Internal Mounting for ProLine Industrial Enclosures UNSPSC 39121334 UPC 11 78351032625 UPC 12 78351032625 Width [Metric] 13.9700 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | P2RA19T20 |
| Color | Unpainted |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Plated |
| Gross Volume Per Pack | 1.37 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 22.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 9.98 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8302496085 |
| Height [Metric] | 12.7000 cm |
| Item Group | P40 |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Rack Units | 43 |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | ProLine |
| Thickness | 12 ga |
| Type | Internal Mounting for ProLine Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351032625 |
| UPC 12 | 78351032625 |
| Width [Metric] | 13.9700 cm |