or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN ProAir™ CR290416G068 MCL Indoor/Outdoor/Corrosion Medium/Full Sealed Enclosure Air Conditioner, 115 VAC, 13.5 A, 50/60 Hz, NEMA 12/3R/4/4X Enclosure, 4000 Btu/hr
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN ProAir™ CR290416G068 MCL Indoor/Outdoor/Corrosion Medium/Full Sealed Enclosure Air Conditioner, 115 VAC, 13.5 A, 50/60 Hz, NEMA 12/3R/4/4X Enclosure, 4000 Btu/hr
SKU90572
MFGR #CR290416G068
Your Cost: $8,666.49/ea
List: nVent HOFFMAN ProAir™ Sealed Enclosure Air Conditioner, Indoor/Outdoor/Corrosion Medium/Full, Series: MCL, 115 VAC, 13.5 A, 1172 W, 50/60 Hz, 4000 Btu/hr Capacity, NEMA 12/3R/4/4X, Mechanical Thermostat Control, Plug, -40 to 131 deg F, Side Mount, 304 Stainless Steel, Light Gray, 29.5 in H x 15.75 in W x 8.63 in D
nVent HOFFMAN ProAir™ Sealed Enclosure Air Conditioner, Indoor/Outdoor/Corrosion Medium/Full, Series: MCL, 115 VAC, 13.5 A, 1172 W, 50/60 Hz, 4000 Btu/hr Capacity, NEMA 12/3R/4/4X, Mechanical Thermostat Control, Plug, -40 to 131 deg F, Side Mount, 304 Stainless Steel, Light Gray, 29.5 in H x 15.75 in W x 8.63 in D
Application Controls and Drives; Corrosive Environments; Hygienic Environments; Power Distribution ARRA Compliant C Btu Rating 4000 Buy American Compliant C Catalog Number CR290416G068 Color Unpainted Country of Origin US Currency USD Depth 8.63 in Depth [Metric] 219 mm EU RoHS Indicator RNC Finish Brushed #3 Gross Volume Per Pack 3.83 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 95.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 43.09 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8415820105 Height 30.5000 in Height [Metric] 77.4700 cm Housing Material Stainless Steel Item Group MCL Length 11.0000 in Length [Metric] 50.1650 cm Material Stainless Steel 304 Max Current 12.1 A Max Temperature 131 °F Mechanical Durability Stainless steel optional Min Temperature -40 °F Model Surface Mounted Mounting Surface Mounted NEMA Rating 4X Watertight Nominal Btu|h 4 Nominal Capacity 4000 BTU / Hr / 1200 Watt Nominal Voltage AC 115 VAC V Nominal Watts 1 Operating Temperature -40-131 Package Quantity 1 Power 1172 W Product Family ProAir Returnable Y Sub Brand ProAir Thickness 18 ga Thickness [Metric] 1.21 mm Type Air Conditioners UNSPSC 40101701 UPC 11 78351032199 UPC 12 783510321994 Voltage AC 100 - 120 VAC Weight [Metric] 54 kg Width 19.7500 in Width [Metric] 27.9400 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Amperage Rating 12.1 A Frequency Rating 50/60 Hz Voltage Rating 115 VAC Controls and Drives; Corrosive Environments; Hygienic Environments; Power Distribution Robust reciprocating compressor Easy maintenance hinged front cover allows quick access to all components, condenser coil can be cleaned while unit is still mounted to the cabinet UL listed or recognized to save customers time and money with agency approvals Attractive industrial design with minimal use of visible fasteners Reliable mechanical thermostat located behind the filter of the unit Low carbon mild steel sheet metal cover for rugged factory and outdoor environments Easy mount flanges for simple installation Cleanable reusable aluminum mesh filter protects coils for maximum cooling performance Every unit functionally tested before shipping High performance fans and blowers designed for densely packed enclosures
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Corrosive Environments; Hygienic Environments; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Btu Rating | 4000 |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CR290416G068 |
| Color | Unpainted |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 8.63 in |
| Depth [Metric] | 219 mm |
| EU RoHS Indicator | RNC |
| Finish | Brushed #3 |
| Gross Volume Per Pack | 3.83 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 95.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 43.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8415820105 |
| Height | 30.5000 in |
| Height [Metric] | 77.4700 cm |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Item Group | MCL |
| Length | 11.0000 in |
| Length [Metric] | 50.1650 cm |
| Material | Stainless Steel 304 |
| Max Current | 12.1 A |
| Max Temperature | 131 °F |
| Mechanical Durability | Stainless steel optional |
| Min Temperature | -40 °F |
| Model | Surface Mounted |
| Mounting | Surface Mounted |
| NEMA Rating | 4X Watertight |
| Nominal Btu|h | 4 |
| Nominal Capacity | 4000 BTU / Hr / 1200 Watt |
| Nominal Voltage AC | 115 VAC V |
| Nominal Watts | 1 |
| Operating Temperature | -40-131 |
| Package Quantity | 1 |
| Power | 1172 W |
| Product Family | ProAir |
| Returnable | Y |
| Sub Brand | ProAir |
| Thickness | 18 ga |
| Thickness [Metric] | 1.21 mm |
| Type | Air Conditioners |
| UNSPSC | 40101701 |
| UPC 11 | 78351032199 |
| UPC 12 | 783510321994 |
| Voltage AC | 100 - 120 VAC |
| Weight [Metric] | 54 kg |
| Width | 19.7500 in |
| Width [Metric] | 27.9400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Amperage Rating | 12.1 A |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Voltage Rating | 115 VAC |
| Controls and Drives; Corrosive Environments; Hygienic Environments; Power Distribution |
| Robust reciprocating compressor |
| Easy maintenance hinged front cover allows quick access to all components, condenser coil can be cleaned while unit is still mounted to the cabinet |
| UL listed or recognized to save customers time and money with agency approvals |
| Attractive industrial design with minimal use of visible fasteners |
| Reliable mechanical thermostat located behind the filter of the unit |
| Low carbon mild steel sheet metal cover for rugged factory and outdoor environments |
| Easy mount flanges for simple installation |
| Cleanable reusable aluminum mesh filter protects coils for maximum cooling performance |
| Every unit functionally tested before shipping |
| High performance fans and blowers designed for densely packed enclosures |