or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN PT68 P20 Solid Top, For Use With ProLine⢠600 x 800mm Enclosure Single Bay Frames, Steel, Light Gray
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN PT68 P20 Solid Top, For Use With ProLine⢠600 x 800mm Enclosure Single Bay Frames, Steel, Light Gray
SKU296259
MFGR #PT68
$/ea
nVent HOFFMAN Solid Top, Series: P20, For Use With: ProLine⢠600 x 800mm Enclosure Single Bay Frames, Steel, Light Gray, 23.31 in W x 31.46 in D
nVent HOFFMAN Solid Top, Series: P20, For Use With: ProLine⢠600 x 800mm Enclosure Single Bay Frames, Steel, Light Gray, 23.31 in W x 31.46 in D
Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number PT68 Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Gross Volume Per Pack 0.53 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 15.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 6.80 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9403999045 Height 1.0000 in Height [Metric] 2.5400 cm Item Group P20 Length 27.5000 in Length [Metric] 85.0900 cm Returnable Y Size fits 600x800mm Sub Brand ProLine Type Steel UNSPSC 39121334 UPC 11 78351096580 UPC 12 783510965808 Width 33.5000 in Width [Metric] 69.8500 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Color Light Gray Material Mild Steel Controls and Drives; Power Distribution Solid tops are used to close the top opening on an enclosure frame Solid tops are gasketed and include ground studs Bolts are furnished to hold top in position (lifting eyes can be used in place of bolts) Tops are made of 16 ga steel Steel tops are finished in RAL 7035 textured light gray
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | PT68 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Gross Volume Per Pack | 0.53 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 15.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 6.80 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9403999045 |
| Height | 1.0000 in |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Item Group | P20 |
| Length | 27.5000 in |
| Length [Metric] | 85.0900 cm |
| Returnable | Y |
| Size | fits 600x800mm |
| Sub Brand | ProLine |
| Type | Steel |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351096580 |
| UPC 12 | 783510965808 |
| Width | 33.5000 in |
| Width [Metric] | 69.8500 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Color | Light Gray |
| Material | Mild Steel |
| Controls and Drives; Power Distribution |
| Solid tops are used to close the top opening on an enclosure frame |
| Solid tops are gasketed and include ground studs |
| Bolts are furnished to hold top in position (lifting eyes can be used in place of bolts) |
| Tops are made of 16 ga steel |
| Steel tops are finished in RAL 7035 textured light gray |