or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU47106
MFGR #PSS208
$/ea
nVent HOFFMAN Solid Side, Series: P20, For Use With: ProLine⢠2000 mm x 800 mm Enclosure Frames, Steel, Polyester Powder Painted, Light Gray, 76.34 in H x 29.65 in W
nVent HOFFMAN Solid Side, Series: P20, For Use With: ProLine⢠2000 mm x 800 mm Enclosure Frames, Steel, Polyester Powder Painted, Light Gray, 76.34 in H x 29.65 in W
Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number PSS208 Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Gross Volume Per Pack 4.53 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 51.3200 lb Gross Weight per Pack Metric 23.28 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9403999045 Height 3.0000 in Height [Metric] 7.6200 cm Item Group P20 Length 33.0000 in Length [Metric] 200.6600 cm Returnable Y Size fits 2000x800mm Sub Brand ProLine Type Steel UNSPSC 39121334 UPC 11 78351096280 UPC 12 78351096280 Width 79.0000 in Width [Metric] 83.8200 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Color Light Gray Material Mild Steel Controls and Drives; Power Distribution Solid sides close the open sides of an enclosure frame and attach to the enclosure frame with semi-flush screws Hangers are included for easy alignment of screws Sides are painted with RAL 7035 textured light gray polyester powder paint except stainless steel and have two grounding studs and a foam in place gasket Solid sides are not suitable as barriers between joined enclosures Solid sides are not suitable as barriers between joined enclosures
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | PSS208 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Gross Volume Per Pack | 4.53 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 51.3200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 23.28 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9403999045 |
| Height | 3.0000 in |
| Height [Metric] | 7.6200 cm |
| Item Group | P20 |
| Length | 33.0000 in |
| Length [Metric] | 200.6600 cm |
| Returnable | Y |
| Size | fits 2000x800mm |
| Sub Brand | ProLine |
| Type | Steel |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351096280 |
| UPC 12 | 78351096280 |
| Width | 79.0000 in |
| Width [Metric] | 83.8200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Color | Light Gray |
| Material | Mild Steel |
| Controls and Drives; Power Distribution |
| Solid sides close the open sides of an enclosure frame and attach to the enclosure frame with semi-flush screws |
| Hangers are included for easy alignment of screws |
| Sides are painted with RAL 7035 textured light gray polyester powder paint except stainless steel and have two grounding studs and a foam in place gasket |
| Solid sides are not suitable as barriers between joined enclosures |
| Solid sides are not suitable as barriers between joined enclosures |