or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SKU1360536
MFGR #PF1100
Your Cost: $312.99/ea
nVent HOFFMAN Front/Rear Plinth, Series: PF Series, 39.29 in W x 2.46 in D x 3.94 in H Size, Floor/Panel Mounting, For Use With: 1000 mm W x 100 mm H Floor Standing Enclosure, 16 ga Mild Steel, Powder Coated, Umbra Gray
nVent HOFFMAN Front/Rear Plinth, Series: PF Series, 39.29 in W x 2.46 in D x 3.94 in H Size, Floor/Panel Mounting, For Use With: 1000 mm W x 100 mm H Floor Standing Enclosure, 16 ga Mild Steel, Powder Coated, Umbra Gray
Application Controls and Drives; Factory Automation and Process Control ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number PF1100 Consist Of Front/Rear Plinths; Mounting Components and Instruction Manual Construction 16 gauge Country of Origin RO Currency USD EU RoHS Indicator PND Finish Powder Coated Gross Volume Per Pack 2.21 Gross Weight Per Pack 11.2100 lb Gross Weight per Pack Metric 5.08 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 8.0000 in Height [Metric] 20.3200 cm Item Group FCY Length 12.0000 in Length [Metric] 100.9650 cm Returnable Y Type IEC Enclosure Accessories UNSPSC 39121334 UPC 11 78351052566 UPC 12 783510525668 Width 39.7500 in Width [Metric] 30.4800 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Color Umbra Gray Material Mild Steel Size 3.94 x 39.29 x 2.46 inch
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Factory Automation and Process Control |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | PF1100 |
| Consist Of | Front/Rear Plinths; Mounting Components and Instruction Manual |
| Construction | 16 gauge |
| Country of Origin | RO |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | PND |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Volume Per Pack | 2.21 |
| Gross Weight Per Pack | 11.2100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.08 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 8.0000 in |
| Height [Metric] | 20.3200 cm |
| Item Group | FCY |
| Length | 12.0000 in |
| Length [Metric] | 100.9650 cm |
| Returnable | Y |
| Type | IEC Enclosure Accessories |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351052566 |
| UPC 12 | 783510525668 |
| Width | 39.7500 in |
| Width [Metric] | 30.4800 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Color | Umbra Gray |
| Material | Mild Steel |
| Size | 3.94 x 39.29 x 2.46 inch |