or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU91240
MFGR #P1032CN
$/ea
nVent HOFFMAN Cage Nut Package, For Use With: Square Hole Rack Angles, #10-32 Cage Nut, UNF Thread, Steel, Zinc Plated, Silver
nVent HOFFMAN Cage Nut Package, For Use With: Square Hole Rack Angles, #10-32 Cage Nut, UNF Thread, Steel, Zinc Plated, Silver
Application Datacom and Telecom Equipment; Networking, Storage and Data Center ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number P1032CN Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Finish Plated Gross Volume Per Pack 0.01 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 0.2400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.11 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7318160085 Height 0.5000 in Height [Metric] 1.2700 cm Item Group DACCY Length 4.0000 in Length [Metric] 16.0020 cm Returnable Y Standards RoHS Compliant Type Other Accessories UNSPSC 43223308 UPC 11 78351083280 UPC 12 78351083280 Width 6.3000 in Width [Metric] 10.1600 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Color Unpainted Material Mild Steel Datacom and Telecom Equipment; Networking, Storage and Data Center
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Application | Datacom and Telecom Equipment; Networking, Storage and Data Center |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | P1032CN |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Plated |
| Gross Volume Per Pack | 0.01 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 0.2400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.11 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7318160085 |
| Height | 0.5000 in |
| Height [Metric] | 1.2700 cm |
| Item Group | DACCY |
| Length | 4.0000 in |
| Length [Metric] | 16.0020 cm |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Compliant |
| Type | Other Accessories |
| UNSPSC | 43223308 |
| UPC 11 | 78351083280 |
| UPC 12 | 78351083280 |
| Width | 6.3000 in |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Color | Unpainted |
| Material | Mild Steel |
| Datacom and Telecom Equipment; Networking, Storage and Data Center |