or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN McLean® 101000108SP Air Filter
nVent HOFFMAN McLean® 101000108SP Air Filter
SKU1186561
MFGR #101000108SP
Your Cost: $101.10/ea
List: nVent HOFFMAN McLean® Air Filter, For Use With: Air Conditioner, 17.87 x 20 x 0.09 in
nVent HOFFMAN McLean® Air Filter, For Use With: Air Conditioner, 17.87 x 20 x 0.09 in
ARRA Compliant C Attenuation .1dB Buy American Compliant C Catalog Number 101000108SP Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Gross Volume Per Pack 0.46 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 2.6000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.18 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8421390115 Height 1.9000 in Height [Metric] 4.8260 cm Item Group MCLP Length 18.7000 in Length [Metric] 56.8960 cm Returnable Y Sub Brand Hoffman UNSPSC 40101604 UPC 11 78351023526 UPC 12 783510235260 Width 22.4000 in Width [Metric] 47.4980 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Attenuation | .1dB |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 101000108SP |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Gross Volume Per Pack | 0.46 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 2.6000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.18 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8421390115 |
| Height | 1.9000 in |
| Height [Metric] | 4.8260 cm |
| Item Group | MCLP |
| Length | 18.7000 in |
| Length [Metric] | 56.8960 cm |
| Returnable | Y |
| Sub Brand | Hoffman |
| UNSPSC | 40101604 |
| UPC 11 | 78351023526 |
| UPC 12 | 783510235260 |
| Width | 22.4000 in |
| Width [Metric] | 47.4980 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |