or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SKU1212933
MFGR #MMH03
Your Cost: $85.68/ea
nVent HOFFMAN Door Hinge Set, Series: MMH, For Use With: >800 mm H Wall Mount Enclosure, Zamak
nVent HOFFMAN Door Hinge Set, Series: MMH, For Use With: >800 mm H Wall Mount Enclosure, Zamak
Application Controls and Drives; Factory Automation and Process Control ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number MMH03 Consist Of 180 Degree Hinges; Mounting Components and Instruction Manual Construction 14 gauge Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Plated Gross Volume Per Pack 0.07 Gross Weight Per Pack 1.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.45 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8302106090 Height 86.9900 in Height [Metric] 220.9546 cm Insulation None Item Group GWY Length 1.2200 in Length [Metric] 3.0988 cm Returnable Y Size 1.79 x 0.94 x 0.72 inch Type IEC Enclosure Accessories UNSPSC 39121321 UPC 11 78351050804 UPC 12 783510508043 Width 1.2200 in Width [Metric] 3.0988 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Color Unpainted Material Zamak Controls and Drives; Factory Automation and Process Control With the 180 deg hinges installed, the door opens fully to the side, allowing full access for operations inside the enclosure without interfering with the movement of personnel in the front Door hinges that allow the door to open 180 deg Machining is not required
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Factory Automation and Process Control |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | MMH03 |
| Consist Of | 180 Degree Hinges; Mounting Components and Instruction Manual |
| Construction | 14 gauge |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Plated |
| Gross Volume Per Pack | 0.07 |
| Gross Weight Per Pack | 1.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.45 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8302106090 |
| Height | 86.9900 in |
| Height [Metric] | 220.9546 cm |
| Insulation | None |
| Item Group | GWY |
| Length | 1.2200 in |
| Length [Metric] | 3.0988 cm |
| Returnable | Y |
| Size | 1.79 x 0.94 x 0.72 inch |
| Type | IEC Enclosure Accessories |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351050804 |
| UPC 12 | 783510508043 |
| Width | 1.2200 in |
| Width [Metric] | 3.0988 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Color | Unpainted |
| Material | Zamak |
| Controls and Drives; Factory Automation and Process Control |
| With the 180 deg hinges installed, the door opens fully to the side, allowing full access for operations inside the enclosure without interfering with the movement of personnel in the front |
| Door hinges that allow the door to open 180 deg |
| Machining is not required |