or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN MAS0302515R5 1-Door Wall Mount Enclosure, 250 mm W x 155 mm D x 300 mm H, NEMA 4/12/13/IK10/IP66 NEMA Rating, Mild Steel
nVent HOFFMAN MAS0302515R5 1-Door Wall Mount Enclosure, 250 mm W x 155 mm D x 300 mm H, NEMA 4/12/13/IK10/IP66 NEMA Rating, Mild Steel
SKUPDW~14117197
MFGR #MAS0302515R5
Your Cost: $152.54/ea
List: nVent HOFFMAN Wall Mount Enclosure, 1-Door, Series: MAS, 250 mm Width, 155 mm Depth, 300 mm Height, NEMA 4/12/13/IK10/IP66 NEMA Rating, 200 mm W x 270 mm H Panel, Lock: 3 mm Customized Double Bit, Wall Mounting, Mild Steel, Powder Coated, Light Gray
nVent HOFFMAN Wall Mount Enclosure, 1-Door, Series: MAS, 250 mm Width, 155 mm Depth, 300 mm Height, NEMA 4/12/13/IK10/IP66 NEMA Rating, 200 mm W x 270 mm H Panel, Lock: 3 mm Customized Double Bit, Wall Mounting, Mild Steel, Powder Coated, Light Gray
Application Controls and Drives; Factory Automation and Process Control ARRA Compliant C Buy American Compliant C Cable Entry NO Catalog Number MAS0302515R5 Color Light Gray Construction Body: 18 gauge Door: 18 gauge Country of Origin MX Cubic Capacity 709 Cu-in in3 Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Powder Coat Gross Volume Per Pack 0.47 Gross Weight Per Pack 10.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 4.72 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Height [Metric] 16.5862 cm Insulation None Item Group GW1 Length [Metric] 30.9626 cm Mounting Wall Mounted Number Of Outlet 1 Returnable Y Size 11.81 x 9.84 x 6.1 inch Type Mild Steel Wall Mounted Industrial Enclosures UNSPSC 39121324 UPC 11 78351048718 UPC 12 783510487188 Width [Metric] 25.9588 cm Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Depth 6.1 Height 6.5300 in Length 10.2200 in Material Mild Steel NEMA Rating NEMA Type 4 NEMA Type 12 NEMA Type 13 Width 12.1900 in Controls and Drives; Factory Automation and Process Control Protection - Complies with IP66, Type 4, 12, 13, IK10 For outdoor installation, the use of a rain hood ARF and 100% polyester paint coating is recommended The corrosion resistance must be taken into consideration Body - Folded and seam welded Four 8.5 mm Dia holes for wall fixing, pressed out in 20.4 mm Dia x 2 mm depressions, to allow air circulation around the rear part of the enclosure Door - Surface mounted with 130 deg opening Concealed removable hinges with captive pin Hinges can be mounted to allow left or right hand opening Inner M6 welded studs to mount door profiles MMDP Sealing is ensured by an injected one piece polyurethane gasket Lock - Customized lock with double bit for easy opening of the door Double bit 3 mm insert and 90 deg movement Other inserts are available as an accessory Gland plate - Situated at the far rear of the enclosure, to make cabling onto the mounting plate easier Mounting plate - The mounting plate is marked vertically at 10 mm intervals, for easy horizontal positioning of equipment On the top and bottom there are holes to facilitate cable fixing Fixed onto M8 press welded studs to the rear of the enclosure All sides, from 800 mm and above, are strengthened by folded edges By using the AMG accessory, the mounting plate position can be adjusted to any depth
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Factory Automation and Process Control |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Entry | NO |
| Catalog Number | MAS0302515R5 |
| Color | Light Gray |
| Construction | Body: 18 gauge Door: 18 gauge |
| Country of Origin | MX |
| Cubic Capacity | 709 Cu-in in3 |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Powder Coat |
| Gross Volume Per Pack | 0.47 |
| Gross Weight Per Pack | 10.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.72 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height [Metric] | 16.5862 cm |
| Insulation | None |
| Item Group | GW1 |
| Length [Metric] | 30.9626 cm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Number Of Outlet | 1 |
| Returnable | Y |
| Size | 11.81 x 9.84 x 6.1 inch |
| Type | Mild Steel Wall Mounted Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78351048718 |
| UPC 12 | 783510487188 |
| Width [Metric] | 25.9588 cm |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Depth | 6.1 |
| Height | 6.5300 in |
| Length | 10.2200 in |
| Material | Mild Steel |
| NEMA Rating | NEMA Type 4 NEMA Type 12 NEMA Type 13 |
| Width | 12.1900 in |
| Controls and Drives; Factory Automation and Process Control |
| Protection - Complies with IP66, Type 4, 12, 13, IK10 |
| For outdoor installation, the use of a rain hood ARF and 100% polyester paint coating is recommended |
| The corrosion resistance must be taken into consideration |
| Body - Folded and seam welded |
| Four 8.5 mm Dia holes for wall fixing, pressed out in 20.4 mm Dia x 2 mm depressions, to allow air circulation around the rear part of the enclosure |
| Door - Surface mounted with 130 deg opening |
| Concealed removable hinges with captive pin |
| Hinges can be mounted to allow left or right hand opening |
| Inner M6 welded studs to mount door profiles MMDP |
| Sealing is ensured by an injected one piece polyurethane gasket |
| Lock - Customized lock with double bit for easy opening of the door |
| Double bit 3 mm insert and 90 deg movement |
| Other inserts are available as an accessory |
| Gland plate - Situated at the far rear of the enclosure, to make cabling onto the mounting plate easier |
| Mounting plate - The mounting plate is marked vertically at 10 mm intervals, for easy horizontal positioning of equipment |
| On the top and bottom there are holes to facilitate cable fixing |
| Fixed onto M8 press welded studs to the rear of the enclosure |
| All sides, from 800 mm and above, are strengthened by folded edges |
| By using the AMG accessory, the mounting plate position can be adjusted to any depth |