nVent HOFFMAN LSS18BLK DCR Straight Section Ladder Rack, 120 in L x 18 in W, Tubular Steel
SKU282365
MFGR #LSS18BLK
nVent HOFFMAN Ladder Rack, Straight Section, Series: DCR, 18 in Width, 120 in Length, Tubular Steel, Black Painted
Application
Networking, Storage and Data Center
ARRA Compliant
C
Assemble to Order
No
Buy American Compliant
C
Catalog Number
LSS18BLK
Color
Jet Black
Color Code
RAL 9005
Country of Origin
MX
Currency
EU RoHS Indicator
RCP
Finish
Powder Coated
Gross Volume Per Pack
2.25
Gross Volume UOM
FC
Gross Weight Per Pack
25.0000 lb
Gross Weight per Pack Metric
11.34
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
1.7500 in
Height [Metric]
4.4450 cm
Interchangeable
No
Item Group
DCR
Length [Metric]
305.4350 cm
Modification Services
Yes
Package Quantity
1
Product Type
Cable Pathway / Bonding and Grounding
Returnable
Y
Shipping Weight
28 lb
Thickness
16 ga
Thickness [Metric]
1.52 mm
Type
Cable Pathway
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
nVent HOFFMAN
Manufacturer
HOFFMAN ENCLOSURES
Length
18.5000 in
Material
Mild Steel
Width
120.2500 in