or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU726764
MFGR #LEDD1S35
Your Cost: $303.52/ea
nVent HOFFMAN Enclosure Light, Series: A80LT, 20 to 60 VDC, LED Lamp, ON/OFF Switches, Plastic, 2.05 in Dia x 13.82 in L x 1.42 in W
nVent HOFFMAN Enclosure Light, Series: A80LT, 20 to 60 VDC, LED Lamp, ON/OFF Switches, Plastic, 2.05 in Dia x 13.82 in L x 1.42 in W
Accessory Type Lighting Activation Type On/off switch Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Assemble to Order No Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number LEDD1S35 Color Light Gray Country of Origin DE Currency USD EU RoHS Indicator RCP Finish Smooth Matte Gross Volume Per Pack 0.08 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 0.7000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.32 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405428440 Height [Metric] 5.8420 cm Interchangeable No Item Group A80LT Length [Metric] 38.6080 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Plastic Modification Services No Mounting Style Screw Package Quantity 1 Product Type Accessories Returnable Y Standards ARRA, Buy American Act, RoHS Compliant, UL 508A File No. E234324, cUL Listed, CSA C22.2 No. 14 File No. E234324 Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand PaneLite Type Electrical Accessories UNSPSC 39121321 UPC 11 78351026084 UPC 12 78351026084 Width [Metric] 9.6520 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Accessory Type | Lighting |
| Activation Type | On/off switch |
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | LEDD1S35 |
| Color | Light Gray |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Smooth Matte |
| Gross Volume Per Pack | 0.08 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 0.7000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.32 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405428440 |
| Height [Metric] | 5.8420 cm |
| Interchangeable | No |
| Item Group | A80LT |
| Length [Metric] | 38.6080 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Plastic |
| Modification Services | No |
| Mounting Style | Screw |
| Package Quantity | 1 |
| Product Type | Accessories |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA, Buy American Act, RoHS Compliant, UL 508A File No. E234324, cUL Listed, CSA C22.2 No. 14 File No. E234324 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | PaneLite |
| Type | Electrical Accessories |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351026084 |
| UPC 12 | 78351026084 |
| Width [Metric] | 9.6520 cm |