or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN INTERSAFE⢠HDP5ETH A70E Data Interface Port, Ethernet/ProfiNet Protocol Outlet, 120 VAC Duplex Receptacle/RJ45/5 A Circuit Breaker Configuration
nVent HOFFMAN INTERSAFE⢠HDP5ETH A70E Data Interface Port, Ethernet/ProfiNet Protocol Outlet, 120 VAC Duplex Receptacle/RJ45/5 A Circuit Breaker Configuration
SKU887797
MFGR #HDP5ETH
Your Cost: $473.19/ea
nVent HOFFMAN INTERSAFE⢠Data Interface Port, Series: A70E, Ethernet/ProfiNet Protocol Outlet, 120 VAC Duplex Receptacle/RJ45/5 A Circuit Breaker Configuration, Aluminum/Black
nVent HOFFMAN INTERSAFE⢠Data Interface Port, Series: A70E, Ethernet/ProfiNet Protocol Outlet, 120 VAC Duplex Receptacle/RJ45/5 A Circuit Breaker Configuration, Aluminum/Black
Accessory Type InterSafe Data Interface Ports Application Arc Flash Safety; Controls and Drives ARRA Compliant C Assemble to Order No Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number HDP5ETH Color Black Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Finish Powder Coat Gross Volume Per Pack 0.34 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 3.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.36 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8517620090 Height [Metric] 18.2880 cm Interchangeable No IP Rating IP66 Item Group A70E Length [Metric] 23.3680 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Modification Services Yes Package Quantity 1 Product Family InterSafe Returnable Y Standards RoHS Compliant, EU Certified Stock Status NONSTOCK Sub Brand InterSafe Thickness 16 ga Type Electrical Accessories UNSPSC 39121302 UPC 11 78351014931 UPC 12 783510149314 Width [Metric] 22.8600 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Accessory Type | InterSafe Data Interface Ports |
| Application | Arc Flash Safety; Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HDP5ETH |
| Color | Black |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Powder Coat |
| Gross Volume Per Pack | 0.34 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 3.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.36 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8517620090 |
| Height [Metric] | 18.2880 cm |
| Interchangeable | No |
| IP Rating | IP66 |
| Item Group | A70E |
| Length [Metric] | 23.3680 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Product Family | InterSafe |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Compliant, EU Certified |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | InterSafe |
| Thickness | 16 ga |
| Type | Electrical Accessories |
| UNSPSC | 39121302 |
| UPC 11 | 78351014931 |
| UPC 12 | 783510149314 |
| Width [Metric] | 22.8600 cm |